Styl japandi we wnętrzach — cechy charakterystyczne i wykorzystanie kamienia

W świecie designu

Nie od dziś wiadomo, że świat designu rządzi się własnymi prawami. Istnieje wiele różnorodnych stylów aranżacji, z których każdy ma swoje charakterystyczne cechy i estetykę. Tuż obok stylu klasycznego, skandynawskiego czy glamour coraz częściej mamy też do czynienia z połączeniem różnorodnych koncepcji. Jedną z nich jest styl japandi, który stanowi hybrydę japońskiego minimalizmu z funkcjonalnością charakterystyczną dla stylu skandynawskiego. W efekcie zyskujemy niepowtarzalne wnętrza, które zachęcają ciepłem, harmonią i spokojem. Jeżeli poszukujesz inspiracji, w których zauważalny jest balans między prostotą i elegancją, styl japandi z pewnością Cię zachwyci!

Historia stylu japandi

Styl japandi to trend, który od lat podbija świat designu. Wywodzi się on z połączenia dwóch tak różnych od siebie kultur — japońskiej oraz skandynawskiej — stąd też wnętrza w stylu japandi przejawiają wszelkie cechy charakterystyczne dla tradycji i dekoracji obu z nich. Japoński minimalizm słynie ze swej prostoty oraz harmonijności. Dąży do balansu i spokoju, poprzez ograniczenie elementów wyposażenia do niezbędnego minimum. Z kolei styl skandynawski znany jest ze swej funkcjonalności, komfortu oraz nawiązania do natury. Istotne jest też odniesienie do skandynawskiego sposobu życia (hygge), będącego synonimem przytulności i bezpieczeństwa.

W stylu japandi chodzi przede wszystkim o to, by czuć się dobrze we własnych czterech kątach. Efektem połączenia obu stylów są zatem skromne, a jednocześnie niezwykle funkcjonalne i komfortowe przestrzenie.

Dodatki i dekoracje, czyli czym charakteryzuje się styl japandi?

Styl japandi to jedna z najbardziej uporządkowanych i przemyślanych koncepcji wnętrzarskich. Tutaj wszystko ma swoje miejsce, żaden dodatek nie jest zbędny czy przypadkowy. Duży nacisk kładzie się też na wykonanie elementów — szczególnie pożądane są przedmioty rzemieślnicze oraz te tworzone z naturalnych materiałów. Ważne jest również użycie odpowiednich kolorów i dekoracji, które nadadzą wnętrzu osobistego charakteru, a jednocześnie będą dostosowane do stylu życia domowników. Sprawdźmy więc dokładnie, czym charakteryzują się wnętrza w stylu japandi?

  1. Minimalizm aranżacji
    Najważniejszą zasadą wnętrz w stylu japandi jest minimalizm. W tych aranżacjach rządzą przemyślane rozwiązania, które są funkcjonalne i nie zagracają przestrzeni. Jednocześnie bardzo ważna jest obecność dodatków, które prezentują się estetycznie i dobrze służą domownikom. Brak zbędnych przedmiotów i dekoracji oraz przestrzeń sprawiająca wrażenie uporządkowanej to coś, do czego powinien dążyć każdy, kto pragnie zaprosić styl japandi do swojego domu.
  2. Neutralna paleta barw
    W stylu japandi obowiązuje konkretna paleta barw, w której dominują stonowane, jasne odcienie — najczęściej są to biele, beże, szarości oraz delikatne pastele. To właśnie kolorystyka najlepiej podkreśla harmonię przestrzeni, jednocześnie wnosząc do niej odpowiednią atmosferę. Projektując salon, sypialnię czy kuchnię można zdecydować się też na zastosowanie w aranżacji elementu kontrastowego. Wówczas warto wykorzystać takie barwy jak czerń, antracyt, butelkowa zieleń, granat czy czerwień.
  3. Naturalne materiały
    Styl japandi duży nacisk kładzie na wykorzystywanie naturalnych materiałów. Do udekorowania pomieszczenia w domu lub mieszkaniu mogą więc posłużyć elementy z drewna, kamienia, bambusu, bawełny czy lnu. Świetnie sprawdzą się zarówno kamienne blaty kuchenne lub stoły, jak i meble z surowego drewna. Alternatywą dla naturalnego kamienia jest sztuczny kamień dekoracyjny, który doskonale imituje fakturę i barwę materiałów pochodzących z natury.
  4. Ciepłe oświetlenie pomieszczenia
    We wnętrzach w stylu japandi ważną rolę odgrywa oświetlenie. Dla podkreślenia aranżacji przestrzeń powinna być dobrze doświetlona zarówno sztucznym, jak i naturalnym światłem. Pomieszczenia muszą zapewniać poczucie komfortu i sprawiać wrażenie przytulności, dlatego przy wyborze lamp warto sięgać po ciepłe kolory. Szczególną uwagę należy zwrócić też na dostęp do światła zewnętrznego. Wnętrza w stylu japandi powinny obfitować w duże, przestronne okna.
  5. Proste, funkcjonalne meble
    Pomieszczenia w stylu japandi są wyposażone w niewielką ilość mebli, których pozycja i ułożenie zawsze jest bardzo dobrze przemyślane. Same meble zaś powinny charakteryzować się prostą formą i nieskomplikowaną konstrukcją. Warto pamiętać, że także tutaj liczy się minimalizm oraz stonowane kolory.
  6. Przemyślane dodatki i dekoracje
    Styl japandi wymaga także użycia przemyślanych dekoracji. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się elementy rzemieślnicze oraz ręcznie wykonane dodatki. Warto zadbać o to, aby były one produkowane z naturalnych surowców takich jak tkaniny, drewno czy ceramika. Ważną rolę odgrywa też obecność roślin, która wniesie do wnętrza odrobinę natury.

Styl japandi we wnętrzach: wykorzystanie kamienia

Do projektowania i urządzania wnętrz w stylu japandi bardzo często wykorzystuje się kamień naturalny. To jeden z najbardziej luksusowych materiałów wykończeniowych, za pomocą którego można wykonać m.in. blaty kuchenne i łazienkowe, stoły jadalniane, stoliki kawowe, fronty mebli czy też okładziny ścienne i podłogowe. Aby nie nadwyrężać budżetu, a jednocześnie uzyskać w pomieszczeniu pożądany efekt, warto rozważyć użycie alternatywnego rozwiązania w postaci sztucznych kamieni dekoracyjnych. 

Materiały takie jak konglomerat kwarcowy, spiek wielkoformatowy czy kompozyt mineralno-akrylowy w niczym nie ustępują naturalnemu kamieniowi. Idealnie odwzorowują jego fakturę oraz kolory, dzięki czemu poszczególne elementy aranżacji prezentują się elegancko i estetycznie. Zobaczcie sami!

Sztuczne kamienie we wnętrzach w stylu japandi — poznaj nasze inspiracje!


Inne publikacje

Wszystkie publikacje
Wszystkie publikacje

Zostać partnerem

Zostaw swoje dane lub zadzwoń:

+48 22 602 20 22

Wyślij projekt

Napisz o swoim projekcie, a my opublikujemy Twoją pracę na naszej stronie

Wyślij zapytanie

Napisz nam swoją sugestię lub życzenie

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Projekt został wysłany, skontaktujemy się z Tobą w celu uzgodnienia publikacji.

Zamknij stronę

Uwaga!

Dane formularza nie zostały wprowadzone poprawnie!

Zamknij stronę