Styl nowoczesny we wnętrzach — cechy charakterystyczne i sposób wykorzystania kamienia. Cykl rozmów z projektantką Joanną Prowancką

W świecie designu

Proste, wolne od zbędnych dodatków przestrzenie, w których wszystko ma wyznaczone miejsce — to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych motywów przewodnich, jeżeli chodzi o aranżację współczesnych wnętrz. Nic więc dziwnego, że w coraz większej liczbie domów i mieszkań zaczyna rządzić nowoczesny minimalizm. O tym właśnie stylu wnętrzarskim więcej opowie Joanna Prowancka, projektantka ze Studia Architektury Wnętrz Wzorcownia. Zapraszamy na kolejny artykuł z naszego cyklu: trendy, inspiracje i nowoczesne rozwiązania!

Styl nowoczesny we wnętrzach — czym się charakteryzuje i które cechy aranżacji świadczą o jego obecności?

Urządzając dom czy mieszkanie, bardzo dużo czasu poświęcamy na wybór motywu przewodniego, który nada wnętrzu odpowiedniego charakteru. Design, kolory, funkcjonalność — w naszym założeniu to wszystko musi ze sobą współgrać. W jaki sposób najlepiej przedstawić styl nowoczesny we wnętrzach, aby jak najdokładniej oddać jego charakter?

Joanna Prowancka: Jeśli miałabym wybrać dwa słowa, które najlepiej definiują styl nowoczesny, byłyby to funkcjonalność i konsekwencja. Wbrew pozorom jest to bowiem styl o zwykle ograniczonej palecie barw, w której dominują stonowane kolory. Również materiały używane do aranżacji wnętrza nie są byle jakie. W nowoczesnym stylu stawia się przede wszystkim na materiały naturalne i cechujące się wysoką jakością. Jeżeli zaś chodzi o same pomieszczenia, to nowoczesne (nie mylić ze współczesnymi!) przestrzenie są otwarte, proste, monochromatyczne. Wszelkie rozwiązania zastosowane w aranżacji mają być możliwie jak najbardziej komfortowe i funkcjonalne dla wszystkich domowników.

Za niewymuszoną, nowoczesną elegancję odpowiadają proste formy mebli oraz ograniczona ilość zbędnych dodatków. Pod żadnym pozorem nie należy jednak mylić nowoczesnej aranżacji z ascetyzmem! Wszelkie elementy wypełniające przestrzeń mają bowiem ogromne znaczenie. Jest ich natomiast zdecydowanie mniej i są perfekcyjnie wyeksponowane. Styl nowoczesny w domu czy mieszkaniu będzie wykorzystywał rozwiązania, które optycznie powiększą przestrzeń. Chodzi tu m.in. o użycie takich dodatków jak lustra, jednorodne okładziny ścian, wielkie formaty płytek (np. użycie konglomeratów kwarcowych, spieków wielkoformatowych czy kompozytów mineralno-akrylowych, które ograniczają ilość fug).

W nowoczesnych wnętrzach nie ma miejsca na bałagan i dysproporcje. Każdy element ma swoje miejsce i jest odpowiednio wyeksponowany.

Dlaczego klienci chętnie urządzają wnętrza w stylu nowoczesnym?

Styl nowoczesny szybko stał się jednym z najbardziej lubianych motywów, które idealnie sprawdzają się zarówno przy aranżacji mieszkania, jak i domu. Co jednak ciekawsze, mimo upływu lat, jego popularność wzrasta, wypierając inne rozwiązania. Dlaczego klienci tak bardzo upodobali sobie ten właśnie styl?

Joanna Prowancka: Myślę, że zwolennicy stylu nowoczesnego cenią sobie ład i harmonię. Chętnie wypoczywają oni w miejscach, gdzie ilość niepotrzebnych dodatków jest ograniczona. Czują wtedy, że nie obrosną w rzeczy. 😉 Co więcej, proste rozwiązania, które dominują w stylu nowoczesnym, tak naprawdę nie mają prawa prezentować się źle. Innym argumentem jest fakt, że tak naprawdę nie ma pomieszczenia, którego nie dałoby się zachować w stylu nowoczesnym — czy to sypialnia, czy kuchnia, czy salon.

Osobiście uważam jednak, że styl nowoczesny najlepiej sprawdzi się, gdy do zaprojektowania mamy otwartą strefę dzienną w domu czy mieszkaniu. Kiedy kuchnia, jadalnia i salon są jednym pomieszczeniem, powinny być one spójne i funkcjonalne.

Jakie dekory od Architype najlepiej wpisują się w założenia nowoczesnego stylu?

Do aranżacji wnętrz w nowoczesnym stylu chętnie wykorzystuje się kamienie. Czy można jednak wyznaczyć konkretne dekory, które najlepiej dopełnią przestrzeni zachowanych w tym właśnie charakterze? Jakie dekory od Architype najlepiej wpisują się w założenia nowoczesnego stylu?

Joanna Prowancka: Chyba łatwiej byłoby odpowiedzieć na pytanie, które dekory nie pasują. 😉 Spieki wielkoformatowe Keralini, konglomeraty kwarcowe Caesarstone, Avant Quartz czy Tisoro to zawsze idealne wykończenie, które podnosi standardy projektowanej przestrzeni. W przypadku stylu nowoczesnego we wnętrzach najważniejsze jest to, aby wybrać dekor, który nie przytłoczy aranżacji, a jednocześnie podkreśli jej wszelkie atuty i będzie współgrał z całością.

Styl nowoczesny w połączeniu z kamieniami od Architype

Styl nowoczesny we wnętrzach dominuje już od dobrych kilku lat. Czy Studio Architektury Wnętrz Wzorcownia miało może okazję realizować projekty, w których nowoczesny styl łączył się z kamieniami od Architype?

Joanna Prowancka: Tak, nawet ostatnio miałam przepiękną realizację apartamentu, w którym wraz z inwestorem zdecydowaliśmy się wykorzystać spiek wielkoformatowy Keralini — nie tylko w przestrzeni kuchennej, ale i wypoczynkowej. Tak jak już wspomniałam, w stylu nowoczesnym bardzo ważna jest spójność. I choć w tym projekcie pojawiło się kilka elementów zaczerpniętych także z innych stylów, całość zdecydowanie wpisuje się w nowoczesny design wnętrz!

Kącik inspiracji: dom i mieszkanie w stylu nowoczesnym

Marzy Ci się kuchnia, salon, sypialnia lub inne pomieszczenie w stylu nowoczesnym? A może pragniesz odmienić całą przestrzeń w domu lub mieszkaniu? Poznaj nasze inspiracje i zaproś najlepsze rozwiązania do swojego wnętrza:


Inne publikacje

Wszystkie publikacje
Wszystkie publikacje

Zostać partnerem

Zostaw swoje dane lub zadzwoń:

+48 22 602 20 22

Wyślij projekt

Napisz o swoim projekcie, a my opublikujemy Twoją pracę na naszej stronie

Wyślij zapytanie

Napisz nam swoją sugestię lub życzenie

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Projekt został wysłany, skontaktujemy się z Tobą w celu uzgodnienia publikacji.

Zamknij stronę

Uwaga!

Dane formularza nie zostały wprowadzone poprawnie!

Zamknij stronę