Kamień sztuczny we wnętrzach – trendy, inspiracje, nowoczesne rozwiązania. Cykl rozmów z projektantką Joanną Prowancką

W świecie designu

Sztuczny kamień to wszechstronny materiał, który nie tylko zachwyca swoim pięknem i estetyką, ale też licznymi właściwościami. To właśnie one sprawiają, że zastosowanie sztucznego kamienia w nowoczesnych wnętrzach stało się trendem, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności wśród wykonawców i projektantów wnętrz. Tak naprawdę materiały, takie jak konglomerat kwarcowy, spiek wielkoformatowy czy kompozyt mineralno-akrylowy dają nieograniczone możliwości, jeżeli chodzi aranżacje wnętrz. Sprawdźmy, co na ten temat ma do powiedzenia Joanna Prowancka, znakomita projektantka ze Studia Architektury Wnętrz Wzorcownia!

Modne wnętrza, czyli najgorętsze trendy wnętrzarskie we współczesnej aranżacji domu i mieszkania

Nie jest żadną tajemnicą, że trendy potrafią zmieniać się z roku na rok. Dotyczy to także stylu, w jakim urządzamy swoje własne cztery kąty. Jakie trendy wnętrzarskie dominują więc w mieszkaniach i domach współczesnych klientów Wzorcowni? 

Joanna Prowancka: Wśród trendów, które niezmiennie zachwycają i prowadzą moich klientów, instynktownie mogę wymienić nowoczesny minimalizm, eklektyzm, styl japandi oraz boho. W nowoczesnych domach i mieszkaniach obecny jest też styl glamour, jednak w zdecydowanie delikatniejszej formie, aniżeli jeszcze kilka lat temu. Co jednak ciekawe, zauważalne stało się odchodzenie od czystego, surowego stylu industrialnego — we współczesnych projektach występuje on wyłącznie jako dodatek w postaci konkretnych elementów.

Prawdopodobnie jest to związane z ciepłem, które w nowoczesnych projektach jest wyjątkowo doceniane. Już sam nowoczesny minimalizm ewoluuje i zyskuje więcej ciepłych tonacji. W takich przestrzeniach coraz częściej dominują ciepłe beże, kaszmiry, szarości, biele — nierzadko z dodatkiem czerni! Ponadto w minimalistycznej aranżacji wnętrz coraz częściej możemy podziwiać naturalne materiały, takie jak kamień czy drewno oraz naturalnie wyglądające tkaniny o przepięknych grubych splotach. Kiedy dodamy do tego meble w futurystycznej formie lub nietypowe oświetlenie, stworzymy przepiękne, modne wnętrze.

Trendy wnętrzarskie z ostatnich lat skręcają też w stronę cudownego stylu Japandi, w którym elementy Skandynawii przeplatają się z dodatkami charakterystycznymi dla stylu japońskiego. Choć można by rzec, że Skandynawia i Japonia to zupełnie różne, odrębne style, we wnętrzach współgrają one ze sobą wprost idealnie. To styl, który pozwala nam na stworzenie przytulnych przestrzeni w nienachalnym wydaniu. Naturalne kolory pięknie korespondują z kamieniem i drewnem, których nie może tam zabraknąć. Oczywiście w tego typu wnętrzach świetnie sprawdzają się elementy wykonane z konglomeratu kwarcowego, kompozytu mineralno-akrylowego czy drewna w formie forniru.

Harmonia, minimalizm, naturalność i funkcjonalność — to właśnie Japandi!

Kamień dekoracyjny a współczesne trendy wnętrzarskie

Skoro wiemy już, jakie wnętrza i aranżacje wpisują się w obecnie obowiązujące trendy, warto poznać materiały, dzięki którym uda się osiągnąć we własnej przestrzeni dokładnie taki efekt, jakiego pożądamy. Czy sztuczny kamień dekoracyjny, taki jak konglomerat kwarcowy, kompozyt mineralno-akrylowy czy spiek wielkoformatowy dobrze sprawdza się w projektach wnętrzarskich?

Joanna Prowancka: Zdecydowanie tak! Osobiście nie wyobrażam sobie rezygnacji z tych materiałów, podczas tworzenia nowoczesnych aranżacji dla moich klientów. Kamień dekoracyjny to niezwykle uniwersalny materiał, z którego można tworzyć zarówno całe projekty (np. okładziny ścienne czy meble), jak i przepiękne dodatki oraz elementy ozdobne. Dużą zaletą jest fakt, że każdy z tych kamieni oferuje bardzo bogate kolory, co pozwala dopasować materiał do preferowanego stylu aranżacji. Dzięki temu mam pewność, że końcowy produkt zawsze będzie dokładnie taki, jakiego potrzebują moi klienci. 

Kamień dekoracyjny w nowoczesnej aranżacji. Jakie wzory i kolory są najbardziej pożądanego przez klientów Wzorcowni?

Kamień dekoracyjny to materiał, który może odmienić oblicze niejednego domu lub mieszkania. Które kolory i wzory dominują wśród klientów, którzy tworzą swoje wnętrza w oparciu o najpopularniejsze trendy? 

Joanna Prowancka: Niezmiennie od wielu lat klienci mojej pracowni podziwiają przepiękne użylenie wszelkiego rodzaju marmurowych dekorów. To nawiązanie do piękna i elegancji naturalnego marmuru, który jest inspiracją do tworzenia wielu światowych projektów. W dalszym ciągu więc kamień to jedne z kluczowych elementów, jeżeli mówimy o modnych wnętrzach. Ostatnio jednak zauważyć można, że klienci chętnie sięgają też po nietuzinkowe wzory spieków wielkoformatowych oraz konglomeratów kwarcowych, których wybarwienie jest nieco mniej oczywiste.

Jeżeli chodzi o kamień dekoracyjny moim numerem jeden w ostatnim czasie jest dekor 8100 Mulen od Avant Quartz. W swojej pracowni mam przepiękny stół wykonany przy użyciu tego właśnie wzoru. Wykonawca zastosował również wspaniałe ryflowanie w podstawie stołu, co jest najlepszym dowodem na to, jak wielkie możliwości tworzenia i aranżacji daje ten materiał.

Gdybym miała wybrać kamień dekoracyjny, z którym najlepiej mi się współpracuje, bez zastanowienia wybrałabym Avant Quartz!


Sztuczny kamień w nowoczesnych wnętrzach. Pozna najgorętsze trendy wnętrzarskie tego roku!

Kamień dekoracyjny to materiał, który zyskuje na popularności i atrakcyjności. Za jego pomocą można tworzyć zarówno dekoracje, jak i całe projekty. Idealnie nadaje się do blatów kuchennych i łazienkowych, okładzin ściennych i podłogowych, czy też mebli lub elementów ozdobnych. W Architype dbamy o to, aby kolekcja dekorów zawsze była na bieżąco aktualizowana, a tym samym by odpowiadała potrzebom współczesnych klientów. Bacznie śledzimy światowe trendy, aby móc zaoferować klientom dekory dokładnie w takim stylu, w jakim chcieliby urządzić swoje domy czy mieszkania. Z materiałami od Architype stworzysz modne wnętrza w oparciu o najgorętsze trendy! Poznaj naszą ofertę i zaprojektuj swój dom lub mieszkanie w dobrym stylu!

A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak połączyć kamień dekoracyjny i najważniejsze trendy wnętrzarskie oraz poznać charakterystykę każdego stylu, koniecznie obserwuj nasz blog! Niebawem wrócimy z kolejnymi artykułami na temat modnych wnętrz.


Inne publikacje

Wszystkie publikacje
Wszystkie publikacje

Zostać partnerem

Zostaw swoje dane lub zadzwoń:

+48 22 602 20 22

Wyślij projekt

Napisz o swoim projekcie, a my opublikujemy Twoją pracę na naszej stronie

Wyślij zapytanie

Napisz nam swoją sugestię lub życzenie

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Projekt został wysłany, skontaktujemy się z Tobą w celu uzgodnienia publikacji.

Zamknij stronę

Uwaga!

Dane formularza nie zostały wprowadzone poprawnie!

Zamknij stronę