Instalacja i montaż blatu ze sztucznego kamienia. O czym należy pamiętać?

Zalecenia

Blaty ze sztucznego kamienia coraz częściej goszczą w domowych kuchniach i łazienkach. Są one doceniane przede wszystkim za trwałość, estetykę i łatwość pielęgnacji. Aby jednak mogły cieszyć oko, a jednocześnie dobrze pełnić swoją funkcję, najpierw należy zadbać o ich odpowiednią instalację. A to już wcale nie taka prosta sprawa! Przyjrzyjmy się więc, co należy zrobić, aby prawidłowo zamontować blat ze sztucznego kamienia w swoim domu!

Dlaczego warto wybierać blaty ze sztucznego kamienia?

Sztuczne kamienie to materiały, które doskonale nadają się do produkcji blatów kuchennych i łazienkowych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że cechuje je niezwykła odporność na takie czynniki, jak wilgoć, bakterie, grzyby czy pleśń. Dzięki antybakteryjnym właściwościom powierzchnie te są w pełni higieniczne i bezpieczne dla naszego zdrowia. Dodatkowo kamień sztuczny to materiał, który wykazuje większą wytrzymałość na plamy, zużycie czy uszkodzenia mechaniczne. Pod tym względem przewyższa on nawet sam kamień naturalny! Jeżeli jeszcze dodamy do tego łatwość w utrzymaniu czystości, zyskujemy materiał idealny do stosowania w takich miejscach, jak kuchnia czy łazienka. Za blatami ze sztucznych kamieni przemawia także cena, która w tym wypadku utrzymuje się na bardzo atrakcyjnym poziomie. 

Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się z pięknego, funkcjonalnego i trwałego blatu, trzeba odpowiednio go przygotować, a następnie zamontować. Jak to zrobić? Poniżej prezentujemy, jak krok po kroku zainstalować blat kuchenny ze sztucznego kamienia!

Montaż blatów kuchennych ze sztucznego kamienia krok po kroku

Choć mogłoby się wydawać, że montaż blatów kuchennych to sprawa stosunkowo prosta, tak naprawdę proces ten wymaga nie lada doświadczenia i specjalistycznych narzędzi. Szczególnie gdy mówimy o takich materiałach jak konglomerat kwarcowy, spiek wielkoformatowy czy kompozyt mineralno-akrylowy, które są trudne w obróbce i przy których waga płyty może przekraczać nawet 260 kg! Jeżeli więc nie masz doświadczenia w montażu oraz nie dysponujesz odpowiednimi narzędziami do obróbki materiałów, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystko zostało wykonane prawidłowo.

A jak wygląda cały proces? Sprawdźmy!


1. Wybór odpowiedniego kamienia na blat

Pierwszym krokiem, jeżeli chodzi o instalację blatu kuchennego, jest oczywiście wybór materiału, z którego zostanie on wykonany. Obecnie w ofercie sztucznego kamienia od Architype znajdziecie trzy propozycje:

Każdy z tych materiałów idealnie sprawdzi się jako blat w kuchni czy łazience. Wszystkie kamienie mają wiele kolekcji dekorów, które różnią się między sobą pod względem kolorów i wzorów. Same materiały zaś odróżnia grubość płyty. Przed podjęciem decyzji warto więc dobrze przeanalizować stylistykę własnego wnętrza, aby jak najlepiej dopasować materiał do pozostałych elementów w kuchni.


2. Pomiar przestrzeni i projekt blatu do kuchni

Kiedy kwestie estetyczne mamy już za sobą, czas przystąpić do pomiarów pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowany blat kuchenny. Pomiary należy wykonać solidnie, aby każdy element był dobrze dopasowany. Należy pamiętać, że w tym wypadku nierówność mogą powodować nawet niewielkie, kilkumilimetrowe różnice! Pomiary warto zachować w formie projektu, który uwzględni wszystkie wytyczne, dotyczące końcowego produktu. W przypadku blatu kuchennego będą to m.in. otwór na zlew, miejsce na baterię, kuchenkę oraz inne elementy, które zostaną zamontowane na blacie.


3. Przygotowanie podłoża pod blat kuchenny

Kiedy projekt jest już gotowy, czas przystąpić do jego realizacji. Najpierw warto skupić się na dobrym przygotowaniu podłoża pod blat kuchenny. Miejsce, w którym będzie umieszczony blat, musi być równe, stabilne i suche. Dodatkowo należy upewnić się, że podstawa jest w stanie utrzymać ciężar blatu oraz czy każdy otwór na urządzenie (m.in. zlewozmywak, otwór na zmywarkę czy płytę) jest odpowiednio wzmocniony.


4. Cięcie i dostosowanie blatu do miejsca w kuchni

Nie jest żadną filozofią, że blaty kuchenne ze sztucznego kamienia powstają poprzez docięcie płyty do preferowanych rozmiarów lub wymiarów przestrzeni. Niemniej jednak warto wiedzieć, że można zrobić to wyłącznie za pomocą specjalistycznych narzędzi i umiejętności. Instalacja blatu kuchennego wymaga więc cięcia i dopasowania. Czynności te odbywają się bezpośrednio na miejscu montażu, dlatego warto wynająć do tego profesjonalistę lub skorzystać z usług zakładu kamieniarskiego.


5. Montaż i klejenie blatów kuchennych

Kiedy blat jest już dostosowany do miejsca, w którym będzie użytkowany — czyli kiedy uzyskaliśmy pożądane wymiary płyty, a każdy otwór jest odpowiednio wzmocniony i dopasowany — można przejść do etapu montażu. W pierwszej kolejności warto "przymierzyć blat kuchenny" bez użycia kleju. Dzięki temu będzie można upewnić się, czy aby na pewno wszystkie części mają odpowiedni rozmiar i kształt, a sam blat dobrze przylega do ścian i szafek w kuchni. Gdy wszystko wygląda prawidłowo, można rozpocząć klejenie płyty do podłoża za pomocą specjalistycznego kleju. 

Szwy powstałe przy łączeniu płyt kamienia należy sklejać za pomocą dopasowanego kolorystycznie kleju. W razie potrzeby można wymieszać go z pigmentem. Przed nałożeniem kleju trzeba upewnić się, że na powierzchni łączeń nie ma żadnych zabrudzeń. Klej nakładamy grubą warstwą po obu stronach krawędzi. Następnie należy mocno przycisnąć szew za pomocą profesjonalnych zacisków. 


6. Uszczelnienie i wykończenie blatu

Blat zamontowany, teraz pozostało jeszcze uszczelnić i wykończyć jego powierzchnię. Tylko wtedy uda się zapobiec przedostawaniu się wody i brudu pod blat. Ruchome części blatu można połączyć z szafkami kuchennymi za pomocą silikonu. W podobny sposób można połączyć powierzchnię blatu ze ścianą. Po zakończeniu uszczelniania należy usunąć pozostałości kleju za pomocą skrobaka, a następnie przetrzeć powierzchnię czystą szmatką nasączoną alkoholem. 


7. Pielęgnacja i konserwacja blatów kuchennych

Instalacja zakończona, ale to nie wszystko! Powierzchnię blatu kuchennego należy bowiem odpowiednio pielęgnować. Sztuczny kamień to materiał, który stosunkowo łatwo utrzymać w czystości. Wymaga on jednak regularnej pielęgnacji, a niekiedy i konserwacji w celu zachowania estetycznego wyglądu na długi czas. Materiał ten nie lubi jednak agresywnych detergentów, które mogą go uszkodzić. Codzienną pielęgnację najlepiej wykonywać za pomocą środków czystości o neutralnym pH, takich jak płyn do mycia naczyń.

Instalacja i montaż blatu ze sztucznego kamienia — o tym należy pamiętać!

Sztuczny kamień to materiał, który stanowi połączenie estetyki z funkcjonalnością. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się wykorzystać go do pokrycia powierzchni blatu kuchennego. W tym wypadku nie można jednak zapominać, że tylko odpowiedni montaż pozwoli cieszyć się dobrze obrobionym, zamontowanym i wykończonym blatem. Oto kilka rad na koniec:

  1. Przed rozpoczęciem montażu blatu kuchennego zawsze należy upewnić się, że pomieszczenie nie będzie poddawane dalszym remontom. Należy usunąć wszelkie pozostałości po wcześniejszych pracach budowlanych, które mogłyby naruszyć strukturę kamienia, podczas montowania go w kuchni.
  2. Płyty na blat ze sztucznego kamienia charakteryzują się dużą wagą. Dlatego do ich montażu zazwyczaj potrzebna jest więcej niż jedna osoba. Należy też zadbać o odpowiednią ilość miejsca, aby zniwelować ryzyko zniszczenia blatu podczas instalacji.
  3. W trakcie montażu istotne jest nie tylko przygotowanie blatu kuchennego i podłoża pod niego, ale też wszystkiego dookoła. W tym wypadku należy zadbać o powierzchnię ścian, aby były one równe i wolne od załamań czy występów. 
  4. Montaż blatów kuchennych wymaga specjalistycznych narzędzi oraz wiedzy, dlatego warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. 

Jeżeli szukasz trwałego materiału do swojego wnętrza, koniecznie sprawdź ofertę sztucznych kamieni od Architype. Oferujemy szeroki wybór konglomeratów kwarcowych, spieków wielkoformatowych oraz kompozytu mineralno-akrylowego, które idealnie nadają się do blatów kuchennych. Poznaj nasze kamienie i odmień każdą powierzchnię w swoim domu!Inne publikacje

Wszystkie publikacje
Wszystkie publikacje

Zostać partnerem

Zostaw swoje dane lub zadzwoń:

+48 22 602 20 22

Wyślij projekt

Napisz o swoim projekcie, a my opublikujemy Twoją pracę na naszej stronie

Wyślij zapytanie

Napisz nam swoją sugestię lub życzenie

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Projekt został wysłany, skontaktujemy się z Tobą w celu uzgodnienia publikacji.

Zamknij stronę

Uwaga!

Dane formularza nie zostały wprowadzone poprawnie!

Zamknij stronę