Technologia produkcji wyrobów z kompozytu mineralno-akrylowego
Opinie
Kompozyt mineralno-akrylowy to materiał, który umożliwia wykonanie produktów o najbardziej skomplikowanych kształtach – i to bez widocznych łączeń! Zastanawiacie się, jak to możliwe?
Już wyjaśniamy!
Zaczynamy od fazy przygotowawczej, czyli wykonania pomiarów oraz projektu, który uwzględnia wszystkie kąty, promienie i krzywizny. Następnie rozpoczyna się proces cięcia elementów, przy uwzględnieniu wielkość każdego z nich. Należy dokładnie przestrzegać planu cięcia i rysunków projektowych wyrobu.
Jeżeli potrzebujemy wyrobu o niestandardowym kształcie, korzystamy z możliwości termoformowania. Materiał jest podgrzewany do temperatury 150-170 °C, dzięki czemu staje się plastyczny i łatwy w obróbce. Na tym etapie można nadać mu dowolny kształt, który po ochłodzeniu nie traci swoich właściwości.
Teraz nadszedł czas na sklejenie całości. Nakładamy na krawędzie specjalny klej, a następnie za pomocą zacisków dociskamy do siebie poszczególne komponenty. Następnie konstrukcja jest wzmacniana. Do blatów akrylowych najlepiej używać odpornej na wilgoć sklejki lub płyty wiórowej oraz MDF.
Następnie należy nadać krawędziom odpowiedni kształt za pomocą frezarki. Wycinamy otwory technologiczne pod umywalkę lub płytę kuchenną przy pomocy frezarki z szablonem. W celu otrzymania finalnego produktu powierzchnie są szlifowane i polerowane.
Pozostał już tylko etap końcowy, czyli montaż u klienta!