Załadunek, transport i przechowywanie płyt ze sztucznego kamienia. Co warto wiedzieć?

Zalecenia

Konglomeraty kwarcowe, spieki wielkoformatowe czy kompozyt mineralno-akrylowy to materiały, które wymagają odpowiedniego traktowania. Ze względu na duże gabaryty i wagę płyt kamiennych do ich załadunku, transportu i przechowywania niezbędne są odpowiednie techniki oraz narzędzia. Poniżej omówimy najważniejsze aspekty dotyczące tych trzech czynności. 

Ile ważą płyty kamienne?

Sztuczne kamienie to materiały, które od lat chętnie wykorzystuje się podczas produkcji wyrobów do domów prywatnych oraz pomieszczeń komercyjnych. Kompozyt mineralno-akrylowy, spiek wielkoformatowy czy konglomerat kwarcowy przede wszystkim idealnie nadają się na blaty kuchenne i łazienkowe. W Architype każdy z tych materiałów dostępny jest w formie płyt kamiennych o dużych gabarytach:


Materiał
Rozmiar płyty
Grubość płyty
konglomerat kwarcowy Caesarstone

3050 x 1440 mm (standard)

3340 x 1640 mm (jumbo)

13 / 20 / 30 mm
konglomerat kwarcowy Avant Quartz
3200 x 1600 mm
20 mm
konglomerat kwarcowy Tisoro
3200 x 1600 mm
15 / 20 mm
spiek wielkoformatowy Keralini
3200 x 1600 mm
6 / 12 mm
kompozyt mineralno-akrylowy GRANDEX
3680 x 760 mm
12 mm


Sztuczny kamień — najważniejsze informacje o dostawie i przechowywaniu

Ze względu na duży rozmiar i wagę płyty kamienne wymagają specjalnych technik, jeżeli chodzi o bezpieczne i skuteczne transportowanie oraz przechowywanie. Dbałość o odpowiednie metody i warunki przechowywania oraz zastosowanie zalecanych środków transportu to rzeczy niezwykle istotne, jeżeli zależy nam na utrzymaniu jakości oraz uniknięciu uszkodzeń materiałów. Co warto wiedzieć na ten temat?

Załadunek i rozładunek płyt kamiennych

W pierwszej kolejności istotny jest prawidłowy załadunek oraz rozładunek kamienia. Na każdym etapie środek ciężkości płyt kamiennych musi być zrównoważony. Do załadunku, rozładunku oraz przenoszenia płyt potrzebne są odpowiednie narzędzia, takie jak wózek widłowy czy suwnica. W tym aspekcie najważniejsze jest potwierdzenie, że chwytak przeznaczony do podnoszenia płyt jest ściśle dopasowany do ciężaru materiału. Przenoszone płyty kamienne należy układać w stosy — wyłącznie przednią lub wyłącznie tylną stroną do siebie — a następnie zabezpieczyć za pomocą specjalnych zacisków lub pasów na czas transportu.

Metody załadunku

Przed rozpoczęciem załadunku trzeba upewnić się, że płyty są dobrze zabezpieczone. Następnie należy umieścić je w pojeździe, wykorzystując do tego dedykowane akcesoria, takie jak:

  • podnośnik nożycowy,
  • podnośnik zaciskowy,
  • pasy podnoszące.

Transport wyrobów z kamieni sztucznych

Zapakowane płyty należy transportować w odpowiedni sposób:

  • przymocować do samochodu odpowiednią ramę do załadunku płyt (np. konstrukcję w kształcie litery A),
  • załadować płyty równomiernie po obu stronach ramy (układając je albo wyłącznie tylną, albo wyłącznie przednią stroną do siebie),
  • przywiązać płyty do ramy,
  • przywiązać konstrukcję z płytami do ciężarówki.

Sposób przechowywania płyt kamiennych

Po transporcie należy zadbać o odpowiednie przechowywanie płyt kamiennych. Przede wszystkim nie zaleca się bezpośredniej ekspozycji materiałów na słońce. Płyty powinny być przymocowane do dwóch podpór, rozmieszczonych od siebie w odległości 1500-1800 mm. Dodatkowo każdą płytę należy podeprzeć wspornikami na całej jej długości. Dla lepszej ochrony materiału zaleca się dodanie dwóch płyt między partią a podporą oraz dwóch dodatkowych płyt na zewnątrz. 

W przypadku przechowywania płyt w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych i wysokich temperatur zaleca się zapewnienie dodatkowego wsparcia, aby zapobiec deformacji (dodatkowy wspornik umieszczony w pobliżu podpór). Najbardziej oddalone płyty należy przechowywać tylną częścią na zewnątrz, aby nie uszkodzić polerowanej powierzchni. Jeśli w zestawie znajduje się kilka płyt i mogą one zostać narażone na działanie wiatru, należy je wzmocnić. W tym celu warto zamieścić drewniany lub plastikowy klin pod kątem 90 stopni pomiędzy ostatnią płytą a najbliższą podporą. 

Warto pamiętać, że płyty z konglomeratu kwarcowego, kompozytu mineralno-akrylowego czy spieku wielkoformatowego są bardzo ciężkie. Ich nieprawidłowe przenoszenie i przechowywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu osób postronnych. Aby zachować bezpieczeństwo pracy, zaleca się, aby wszystkie płyty były dobrze zamocowane podczas przechowywania. Nierównomierny nacisk może spowodować przesunięcie ramy, a co za tym idzie, przewrócenie się płyt.

Usługi i materiały od firmy Architype!

Jak widać, proces produkcji wyrób z kamieni sztucznych to nie wszystko! Żeby móc wykorzystać wybrany kamień do stworzenia pożądanych elementów niezbędne jest jego odpowiednie przetransportowanie i przechowywanie. Jako firma prężnie działająca w branży kamieniarskiej doskonale wiemy, jakie narzędzia i akcesoria wykorzystać, aby w bezpieczny i skuteczny sposób zabezpieczyć płyty przed ewentualnym uszkodzeniem. Jeżeli i Ty specjalizujesz się w produkcji wyrobów z kamieni sztucznych, dołącz do nas. Skontaktuj się z nami, jeżeli chcesz, by i Twoje usługi stały się częścią Architype!


Inne publikacje

Wszystkie publikacje
Wszystkie publikacje

Zostać partnerem

Zostaw swoje dane lub zadzwoń:

+48 22 602 20 22

Wyślij projekt

Napisz o swoim projekcie, a my opublikujemy Twoją pracę na naszej stronie

Wyślij zapytanie

Napisz nam swoją sugestię lub życzenie

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Projekt został wysłany, skontaktujemy się z Tobą w celu uzgodnienia publikacji.

Zamknij stronę

Uwaga!

Dane formularza nie zostały wprowadzone poprawnie!

Zamknij stronę