Jak kształt blatu kuchennego wpływa na wybór materiału
Zalecenia
Sprawdźmy, co warto wziąć pod uwagę, podczas projektowania oraz wyboru materiału na blat kuchenny!
Prostokątny blat roboczy o standardowych wymiarach
W naszym założeniu określenie „standardowy rozmiar” odnosi się do produktów o szerokości do 70-74 cm i długości do 300 cm.
W tym wypadku nie ma żadnych ograniczeń, związanych z materiałem. Zarówno konglomerat kwarcowy, jak i kompozyt mineralno-akrylowy czy spiek wielkoformatowy będą odpowiednim wyborem. Wymiary danych kamieni pozwalają na wykonanie bezszwowego blatu z jednego kawałka materiału.
Prostokątny blat roboczy o niestandardowych wymiarach
W przypadku niestandardowych rozmiarów mamy do czynienia z blatami, które są szersze niż 70-74 cm lub dłuższe niż 300 cm.
Blaty z kompozytu mineralno-akrylowego o szerokości powyżej 70-74 cm, nie mogą być wykonane z jednego kawałka. Jednak dzięki technologii bezszwowej, można wykonać taki blat bez widocznych łączeń. Należy pamiętać, że w przypadku płyt z dekoracją marmurową wzór blatu może być zaburzony na łączeniach płyt.
Wymiary płyt konglomeratu kwarcowego i spieku wielkoformatowego pozwalają na wykonanie bezspoinowych prostokątnych blatów – pod warunkiem że nie będą one większe, niż nakazuje rozmiar.
Konglomerat kwarcowy Caesarstone:
1440x3050 mm (Standard)
1640x3340 mm (Jumbo).
Spieki wielkoformatowe Keralini:
1600x3200 mm.
Blaty robocze w kształcie litery U i L
Blaty wykonane w kształcie litery U i L zawsze będą miały 1 lub 2 szwy.
Kompozyt mineralno-akrylowy z odpowiednim dekorem pozwala wykonać blat roboczy w kształcie litery U i L bez widocznych łączeń.
Blaty robocze zaokrąglone (okrągłe, owalne, fantazyjne kształty)
Jeśli projekt wymaga blatu z elementami łukowymi (promienistymi), to wybór materiału jest jednoznaczny, gdyż w 100% sprawdzi się tu kompozyt mineralno-akrylowy. To dlatego, że zawiera on żywicę akrylową, która odpowiada za plastyczność materiału i możliwość formowania go w nietypowe kształty.
Ograniczony wybór materiału dla takich kształtów wynika z faktu, że zewnętrzna krawędź blatu jest zawsze pokryta obrzeżem, które jest produkowane oddzielnie i przyklejane wzdłuż. Jeśli blat jest zakrzywiony, krawędź musi być wygięta tak, aby pasowała do kształtu łuku, co można zrobić tylko w przypadku kompozytu mineralno-akrylowego.