Dekory kamieni: aspekty praktyczne
Zalecenia
Poznaj najważniejsze zalecenia związane z łączeniem płyt dekorów o nietuzinkowych wzorach! Podczas wykonywania wyrobów wymagających łączenia więcej niż dwóch płyt bardzo ważne jest, aby pamiętać o zachowaniu ciągłości wzoru. Dzięki temu każdy produkt będzie prezentował się estetycznie.
Płyty z marmurowym wzorem i dużymi żyłami
W przypadku produktów wykonywanych z dekorów użylonych lub imitujących marmur, które powstają z połączenia co najmniej dwóch płyt, wzór może załamywać się w miejscu łączenia. Dlatego wskazane jest staranne dopasowywanie wzoru, aby całość wyglądała harmonijnie. Technika precyzyjnego łączenia płyt kamienia może wiązać się z dodatkowym zużyciem materiału.
Dekory z drobinkami brokatu
Arkusze i płyty z brokatowymi zdobieniami mają tendencję do różnego załamywania światła, w zależności od kąta jego padania. Dlatego blat wykonany z kompozytu mineralno-akrylowego, nawet z idealnie dobranym klejem bezszwowym, będzie pokazywał, że składa się z dwóch (lub więcej) części, jeśli zostanie przycięty bez uwzględnienia kierunku połysku. Podobny problem może wystąpić z obrzeżami – blat będzie miał ładny połysk, ale obrzeża będą wyglądały na matowe.
Zalecamy, aby projektanci wraz z przetwórcami kamienia zwracali uwagę na ten istotny szczegół. Nasza firma opracowała specjalne wytyczne dotyczące prawidłowej pracy z kamieniem zawierającym w sobie brokat, które nasi menedżerowie chętnie dostarczą Państwu na życzenie.
Efekt motyla (Bookmatch A, B)
Niektóre dekory spieków wielkoformatowych z żyłami marmuru występują w dwóch wariantach: A i B. Wariant B jest lustrzanym odbiciem wariantu A. W ten sposób umieszczenie obok siebie płyt A i B spowoduje powstanie efektu „motyla” lub „otwartej księgi”, który wygląda spektakularnie szczególnie na ścianach.
Wzór granitu
Wzory płyt granitowych (dekory z wtrąceniami różnej wielkości – od najdrobniejszego piasku, po efekt 3D) cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów. Płyty z tym wzorem należą zazwyczaj do tańszej kategorii, stąd są najchętniej wybierane.
Do intensywnie użytkowanych powierzchni wykonanych z kompozytu mineralno-akrylowego zalecamy wybór jasnych dekorów ze wzorem granitu. W przypadku drobnych zarysowań będą one praktycznie niewidoczne na powierzchniach.
Kompozyt mineralno-akrylowy z grubymi wtrąceniami dekoracyjnymi
Niektórych zlewów i umywalek – zwłaszcza tych o gładkich, zaokrąglonych kształtach – nie powinno wykonywać się z kompozytu mineralno-akrylowego z dużymi wtrąceniami dekoracyjnymi. W gotowym produkcie mogą wystąpić niewielkie różnice w odcieniu kamienia. W przypadku ciemnych, nasyconych kolorów prawdopodobieństwo zmiany odcienia jest większe.
Przed wprowadzeniem konkretnego modelu zlewu lub umywalki do projektu, należy skonsultować się z producentem blatów.