Dekory kamieni: aspekty praktyczne

Zalecenia

Wzór płyt, a niekiedy także struktura kamienia, sprawiają, że trzeba zachować ostrożność przy wykonywaniu wyrobów wymagających łączenia dwóch lub więcej części płyt.

Arkusze i płyty z marmurowym wzorem i dużymi żyłami

W produkcie, który wymaga sklejenia dwóch lub więcej kawałków płyt, wzór marmurowy oraz wzór żył może być zaburzony w miejscu łączenia. Wskazane jest więc staranne dobranie wzoru użytych elementów, aby produkt jako całość wyglądał harmonijnie. Takie podejście może jednak wiązać się z dodatkowym zużyciem materiałów.

Dekory z drobinkami brokatu

Arkusze i płyty z brokatowymi zdobieniami mają tendencję do różnego załamywania światła w zależności od jego położenia. Dlatego blat wykonany z kompozytu mineralno-akrylowego, nawet z idealnie dobranym klejem bezszwowym, będzie pokazywał, że składa się z dwóch (lub więcej) części, jeśli zostanie przycięty bez uwzględnienia kierunku połysku. Podobny problem może wystąpić z obrzeżami: blat będzie miał ładny połysk, ale obrzeża będą wyglądały na matowe.

Zalecamy, aby projektanci wraz przetwórcami kamienia zwracali uwagę na ten istotny szczegół. Nasza firma opracowała specjalne wytyczne dotyczące prawidłowej pracy z kamieniem zawierającym w sobie brokat, które nasi menedżerowie dostarczą Państwu na życzenie.

Efekt motyla (Bookmatch A, B)

Niektóre dekory spieków wielkoformatowych z żyłami marmuru występują w dwóch wariantach - A i B. Wariant B jest lustrzanym odbiciem wariantu A. 

W ten sposób umieszczenie obok siebie płyt A i B spowoduje powstanie efektu "motyla" lub "otwartej księgi", który wygląda spektakularnie na ścianach.

Wzór granitu 

Wzory płyt granitowych (dekory z wtrąceniami różnej wielkości, od najdrobniejszego piasku po większe, a nawet z efektem 3D) cieszą się największym zainteresowaniem klientów. Płyty z tym wzorem należą zazwyczaj do tańszej kategorii i cieszą się dużym popytem.

Do intensywnie użytkowanych powierzchni wykonanych z kompozytu mineralno-akrylowego zalecamy wybór jasnych dekorów ze wzorem granitu. W przypadku drobnych zarysowań będą one praktycznie niewidoczne na powierzchniach.

Choć  konglomerat kwarcowy jest bardzo odporny na zarysowania i ścieranie, zalecenia są podobne.

Kompozyt mineralno-akrylowy z grubymi wtrąceniami dekoracyjnymi

Niektóre zlewy i umywalki, zwłaszcza te o gładkich, zaokrąglonych kształtach, nie powinny być wykonane z kompozytu mineralno-akrylowego z dużymi wtrąceniami dekoracyjnymi. W gotowym produkcie mogą wystąpić niewielkie różnice w odcieniu kamienia. W przypadku ciemnych, nasyconych kolorów prawdopodobieństwo zmiany odcienia jest większe.

Przed wprowadzeniem konkretnego modelu  zlewu lub umywalki do projektu, należy skonsultować się z producentem blatów.


Inne publikacje

Wszystkie publikacje
Wszystkie publikacje

Zostać partnerem

Zostaw swoje dane lub zadzwoń:

+48 22 602 20 22

Wyślij projekt

Napisz o swoim projekcie, a my opublikujemy Twoją pracę na naszej stronie

wyślij zapytanie

Napisz nam swoją sugestię lub życzenie

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Projekt został wysłany, skontaktujemy się z Tobą w celu uzgodnienia publikacji.

Zamknij stronę

Uwaga!

Dane formularza nie zostały wprowadzone poprawnie!

Zamknij stronę