Stół z konglomeratu kwarcowego, spieku wielkoformatowego lub kompozytu mineralno-akrylowego jako ciekawa alternatywa dla drewna

Zalecenia

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem stołu, pierwszą kwestią do przemyślenia jest zazwyczaj materiał, z którego wykonany ma być mebel. Często wybieranym rozwiązaniem jest drewno - cenione za to, że wnosi do wnętrza swoją naturalność, ciepło i przytulność, a dodatkowo, z czasem jego wygląd staje się coraz bardziej szlachetny. Jednakże drewno, pomimo swoich zalet, ma też swoje wady. Wymaga regularnej konserwacji i dokładnej pielęgnacji, aby zachować swoje właściwości estetyczne i funkcjonalne. Jest także podatne na zarysowania, odkształcenia pod wpływem wilgoci, a plamy z jedzenia czy napojów mogą być trudne do usunięcia. W domach, w których stół miałby pełnić funkcję głównie dekoracyjną, raczej nie powinno to stanowić problemu. Tam jednak, gdzie będzie to mebel używany na co dzień, warto zastanowić się nad alternatywą dla drewna. 

Czy drewno to jedyna opcja?

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem stołu, pierwszą kwestią do przemyślenia jest zazwyczaj materiał, z którego wykonany ma być mebel. Często wybieranym rozwiązaniem jest drewno - cenione za to, że wnosi do wnętrza swoją naturalność, ciepło i przytulność, a dodatkowo, z czasem jego wygląd staje się coraz bardziej szlachetny. Jednakże drewno, pomimo swoich zalet, ma też swoje wady. Wymaga regularnej konserwacji i dokładnej pielęgnacji, aby zachować swoje właściwości estetyczne i funkcjonalne. Jest także podatne na zarysowania, odkształcenia pod wpływem wilgoci, a plamy z jedzenia czy napojów mogą być trudne do usunięcia. W domach, w których stół miałby pełnić funkcję głównie dekoracyjną, raczej nie powinno to stanowić problemu. Tam jednak, gdzie będzie to mebel używany na co dzień, warto zastanowić się nad alternatywą dla drewna.Na przestrzeni ostatnich lat bardzo popularne stały się zamienniki kamienia naturalnego, takie jak konglomerat kwarcowy, spiek wielkoformatowy i kompozyt mineralno-akrylowy. Co sprawiło, że są to materiały tak chętnie wybierane do produkcji stołów?

  • Trwałość, solidność i wytrzymałość - materiały te są odporne na ścieranie, zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Niestraszne im wilgotne pomieszczenia (np. kuchnia), rozlane wino, plamy z jedzenia czy kredek (mali artyści uwielbiają tworzyć swoje pierwsze dzieła przy stole! 😊). 

  • Łatwa pielęgnacja - w porównaniu z drewnem, jest zdecydowanie mniej czasochłonna oraz niewymagająca skomplikowanej, regularnej konserwacji. Aby usunąć zanieczyszczenia z powierzchni mebla, wystarczy przetarcie miękką, wilgotną ściereczką z ewentualnym dodatkiem łagodnego detergentu.

  • Szeroka paleta wzorów i kolorów - w dzisiejszych czasach stół to nie tylko funkcjonalny mebel, ale także istotny element wystroju wnętrza, mający duży wpływ na charakter pomieszczenia. Zamienniki kamienia naturalnego to mnóstwo kolorów (jasne i delikatne, stonowane, żywe i wyraziste, głębokie i ciemne), wzorów (od subtelnych i drobnych, przez wyraźne, rzucające się w oczy, aż po te imitujące kamień naturalny, np. marmur czy granit) i wykończeń (błyszcząca, matowa, strukturalna). Pozwala to na pełne dopasowanie materiału na stół do reszty wyposażenia. Przykładowo, możemy mieć więc kuchnię, w której blaty, wyspa kuchenna, parapety i stół będą wykonane z tego samego kamienia.

Nie tylko duże stoły jadalniane

Konglomerat kwarcowy, spiek wielkoformatowy i kompozyt mineralno-akrylowy to materiały, które znajdują zastosowanie nie tylko w dużych stołach jadalnianych czy kuchennych, ale także w mniejszych meblach, takich jak stoliki kawowe czy pomocnicze. Wymagają one często nie mniejszej wytrzymałości i odporności - w końcu na nich również stawiamy cięższe przedmioty, napoje czy przekąski.

Zamienniki kamienia naturalnego są także chętnie wybierane przez projektantów i architektów projektujących powierzchnie komercyjne. Stoły i stoliki z konglomeratu kwarcowego, spieku wielkoformatowego i kompozytu mineralno-akrylowego są wykorzystywane w kawiarniach, restauracjach, hotelach i biurach, gdzie narażone są na działanie wilgoci i plamy, a także muszą przetrwać intensywne użytkowanie, częste czyszczenie czy dezynfekcję. Piękne dekory zaś sprawiają, że meble te mogą pełnić nie tylko rolę użytkową, ale również podnosić prestiż wnętrza, nadając mu nowoczesności czy elegancji.

Co więcej, plastyczność kompozytu mineralno-akrylowego pozwala na tworzenie projektów, w których ograniczeniem jest tylko wyobraźnia! Nietypowe rozmiary stołu, oryginalne kształty stolika - materiał ten jest stworzony dla tych, którzy poszukują pomysłowych, niesztampowych rozwiązań.

Zobacz także: Możliwości i zalety wykorzystania kamienia akrylowego w obiektach komercyjnych

Choć drewno ma swoje niezaprzeczalne zalety, to właśnie zamienniki kamienia naturalnego mogą okazać się lepszym wyborem dla tych, którzy cenią sobie nowoczesność, trwałość i wszechstronność. Idealnie sprawdzą się zarówno w przestrzeniach mieszkalnych, jak i komercyjnych, łącząc estetykę z praktycznością. Dzięki nim możemy stworzyć wnętrze, które nie tylko zachwyca wyglądem, ale również spełnia wszelkie wymagania użytkowe, niezależnie od tego, czy chodzi o duży stół jadalniany, stolik kawowy czy pomocniczy mebel w biurze. Jesteśmy jednak przekonani, że połączenie ich z innymi materiałami również może przynieść świetne efekty! Eksperymentuj, łącz je z drewnem, szkłem czy stalą. Miksuj i łącz kolory, faktury i wykończenia, wykorzystując z każdego materiału to, co najlepsze.

Zobacz także: 9 dekorów, które najlepiej sprawdzą się w połączeniu z drewnem


Inne publikacje

Wszystkie publikacje
Wszystkie publikacje

Zostać partnerem

Zostaw swoje dane lub zadzwoń:

+48 22 602 20 22

Wyślij projekt

Napisz o swoim projekcie, a my opublikujemy Twoją pracę na naszej stronie

Wyślij zapytanie

Napisz nam swoją sugestię lub życzenie

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Projekt został wysłany, skontaktujemy się z Tobą w celu uzgodnienia publikacji.

Zamknij stronę

Uwaga!

Dane formularza nie zostały wprowadzone poprawnie!

Zamknij stronę