Jaka powinna być grubość blatu kuchennego?
Zalecenia

Zamawiając blat, zawsze chcemy wiedzieć, jaka jest jego wystarczająca grubość i czy to prawda, że im grubszy tym lepszy w używaniu? Na drugie pytanie odpowiedź jest łatwa – wytrzymałość blatu kuchennego rzeczywiście wzrasta wraz z jego grubością.
Przy wyborze należy jednak wziąć pod uwagę inne aspekty:
- Rodzaj materiału, z którego ma zostać wykonany blat.;
- Czy blat jest przeznaczony do łazienki lub kuchni;
- Sposób użytkowania i jakie urządzenia zostaną wbudowane;
- Jakie wykończenia krawędzi zastosować.

Jeśli chodzi o kompozyt mineralno-akrylowy, grubość blatu to najczęściej - 40 mm.
Minimalna zalecana wysokość blatu w kuchni to 12 mm. Należy pamiętać, że grubość płyty, a grubość blatu nie jest równoznaczna. Płyta mineralno-akrylowa jest montowana na podłożu ze sklejki odpornej na wilgoć o grubości 28 mm, a gotowy produkt będzie miał grubość 40 mm. Zastosowanie dodatkowego podłoża pod materiał jest konieczne nie tylko do przygotowania równej platformy dla płyt, ale także do zmniejszenia ciężaru gotowego wyrobu o dużych wymiarach zewnętrznych. Kompozyt mineralno-akrylowy to twardy i odpornym na zużycie materiał, dlatego grubość płyty 12 mm jest wystarczająca na wiele lat aktywnego użytkowania w kuchni.
Należy pamiętać, że grubość blatu 40 mm może byc nie jest wystarczająca dla niektórych płyt grzewczych (w celu uzyskania informacji o grubości blatu należy zapoznać się z danymi technicznymi płyty grzewczej). Przy płytach mineralno-akrylowych możemy uzyskać dowolną grubość blatu, dzięki podklejeniu listwy czołowej.
Rozpatrzmy teraz blaty z konglomeratu kwarcowego

Grubość blatu z konglomeratu kwarcowego wynosi 20 mm lub 30 mm. Grubsze blaty najczęściej stanowią wielokrotność grubości płyty.
Płyty kwarcowe są dostępne w grubościach 20 mm i 30 mm. Blaty są wówczas montowane bez konstrukcji ramowej. Krawędzie w zależności od potrzeb stanowią: 40 mm, 60 mm lub nawet grubsze. Jest to jedynie kwestia wystroju wnętrza i własnego gustu.
Cienkie blaty ze spieków cieszą się większą się większa popularnością
Cienkie blaty robocze sprawiają, że wnętrze staje się optycznie lżejsze. Efekt ten uzyskuje się poprzez zamontowanie płyty o grubości 12 mm bezpośrednio na szafkach, bez stosowania konstrukcji nośnej. Blaty ze spieków mogą mieć tylko proste narożniki, bez zaokrąglonych krawędzi, co najwyżej z występami lub skosami.