Jaka powinna być grubość blatu?

Zalecenia

Zamawiając blat, zawsze chcemy wiedzieć, jakiej powinien być grubości, aby móc bezpiecznie służyć w wybranym pomieszczeniu. Prawda jest taka, że im grubszy blat, tym bardziej wytrzymały! Przy wyborze należy jednak wziąć pod uwagę także inne aspekty:

  • rodzaj materiału, z którego ma zostać wykonany blat,
  • przeznaczenie blatu (do łazienki lub kuchni),
  • sposób użytkowania,
  • wykończenie krawędzi,
  • opcję wbudowania innych urządzeń.

Kompozyt mineralno-akrylowy

Jeśli chodzi o kompozyt mineralno-akrylowy, grubość blatu to najczęściej 12 mm. Należy jednak pamiętać, że grubość płyty nie jest równoznaczna z grubością blatu. Płyta mineralno-akrylowa jest montowana na podłożu ze sklejki odpornej na wilgoć o grubości 28 mm, a więc gotowy produkt będzie miał grubość 40 mm. 

Zastosowanie dodatkowego podłoża pod materiał jest konieczne nie tylko do przygotowania równej platformy dla płyt, ale także do zmniejszenia ciężaru gotowego wyrobu o dużych wymiarach zewnętrznych. Kompozyt mineralno-akrylowy to twardy i odpornym na zużycie materiał, dlatego grubość płyty 12 mm jest wystarczająca na wiele lat aktywnego użytkowania w kuchni. 

Należy pamiętać, że grubość blatu 40 mm może być niewystarczająca dla niektórych płyt grzewczych (w celu uzyskania informacji o grubości blatu należy zapoznać się z danymi technicznymi płyty grzewczej). Przy płytach mineralno-akrylowych możemy uzyskać dowolną grubość blatu, dzięki podklejeniu listwy czołowej. 

Konglomerat kwarcowy

Rozpatrzmy teraz blaty z konglomeratu kwarcowego. Grubość płyty tego kamienia wynosi 20 lub 30 mm. Wówczas blaty są montowane bez konstrukcji ramowej. Krawędzie (w zależności  od potrzeb) mogą mieć 40 mm, 60 mm lub więcej. Jest to jedynie kwestia wystroju wnętrza i własnego gustu. 

Spiek wielkoformatowy

Cienkie blaty ze spieków wielkoformatowych cieszą się dużą popularnością. Cienkie blaty robocze sprawiają, że wnętrze staje się optycznie lżejsze. Efekt ten uzyskuje się poprzez zamontowanie płyty o grubości 12 mm bezpośrednio na szafkach, bez stosowania konstrukcji nośnej. Blaty ze spieków mogą mieć tylko proste narożniki, bez zaokrąglonych krawędzi, co najwyżej z występami lub skosami.


Inne publikacje

Wszystkie publikacje
Wszystkie publikacje

Zostać partnerem

Zostaw swoje dane lub zadzwoń:

+48 22 602 20 22

Wyślij projekt

Napisz o swoim projekcie, a my opublikujemy Twoją pracę na naszej stronie

Wyślij zapytanie

Napisz nam swoją sugestię lub życzenie

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Projekt został wysłany, skontaktujemy się z Tobą w celu uzgodnienia publikacji.

Zamknij stronę

Uwaga!

Dane formularza nie zostały wprowadzone poprawnie!

Zamknij stronę