"Harmonia chaosu" - czyli styl eklektyczny w nowoczesnych wnętrzach

Zalecenia

Świat designu wnętrz od lat zachwyca różnorodnością stylów i trendów. Wśród licznych propozycji istotną pozycję zajmuje styl eklektyczny, który wyróżnia się niezwykle fantazyjnym podejściem do aranżacji i organizacji przestrzeni. Z tego powodu bardzo często jest on kojarzony zarówno z harmonią, jak i chaosem. Czy to w ogóle możliwe? Zobaczcie sami! Dziś przyjrzymy się, jak prezentuje się styl eklektyczny we wnętrzach nowoczesnych.

Eklektyzm we wnętrzach — inspiracje

Gdyby można było porównać eklektyzm do osobowości, zdecydowanie byłby on... indywidualistą. Dlaczego? Styl eklektyczny we wnętrzach to bardzo unikalna forma wyrażenia własnych idei oraz wizji aranżacyjnych. Dzięki temu każdy może poczuć się niczym profesjonalny projektant wnętrz, tworząc wystrój stanowiący połączenie osobistych preferencji ze szczyptą kreatywności.

Po tym wstępie łatwo stwierdzić, że styl eklektyczny to nieszablonowe rozwiązanie wnętrzarskie, które nie ogranicza się wyłącznie do jednego konkretnego nurtu czy epoki, lecz czerpie inspirację z wielu różnorodnych stylów. W tym wypadku najważniejsze jest jednak to, aby umiejętnie połączyć je w spójną, harmonijną całość.

Styl eklektyczny we wnętrzach. Czym się charakteryzuje?

Styl eklektyczny to niezwykle wyraziste narzędzie do tworzenia aranżacji łączących w sobie to, co najbardziej charakterystyczne dla danych kultur, stylów czy epok. Znajdzie się w nim miejsce zarówno na elementy "z przeszłości" (np. wiekowe, odrestaurowane meble), jak i nowoczesne, awangardowe detale (np. nietypowe wzory i kolory ścian oraz dodatków). Czym jeszcze charakteryzuje się styl eklektyczny we wnętrzach?

Swoboda twórcza w wystroju

Styl eklektyczny nie narzuca projektantowi żadnych zasad. Jego głównym atutem jest twórcza swoboda, dzięki której każdy może do woli wyrażać swój indywidualny gust, eksperymentując z różnorodnymi połączeniami wzorów, kolorów, materiałów czy dodatków. Tutaj nie ma sztywnych reguł, liczy się wyłącznie kreatywność, która w pełni pozwala wyrazić indywidualność we własnych czterech kątach. Każde wnętrze może być dowolnie aranżowane tak, by jak najlepiej odpowiadać zainteresowaniom, pasjom czy historii osób zamieszkujących dom. To jedyny taki styl, który umożliwia bezkarne łączenie tradycji z nowoczesnością, a tym samym tworzenie unikalnych przestrzeni mieszkalnych.

Bogata paleta barw i wzorów

W stylu eklektycznym różnorodność widoczna jest także w doborze wzorów i kolorów. To dlatego, że każdy styl wnętrzarski charakteryzuje się indywidualną paletą barw. Tym samym eklektyczne przestrzenie będą swoistym połączeniem odcieni zaczerpniętych z tychże aranżacji. W praktyce wygląda to tak, że w eklektyzmie jasne stosowane kolory bez przeszkód mogą występować tuż obok intensywnych, zdecydowanych barw. Najważniejsze jest jednak zachowanie równowagi, dzięki której kontrast między poszczególnymi odcieniami będzie tworzył efekt przyjemny wizualnie.

Zróżnicowanie materiałów i tekstur

Podobnie jak w wielu innych stylach, także i w eklektyzmie materiały i tekstury będą odgrywać bardzo ważną rolę. W tym wypadku zarówno dodatki, jak i główne elementy aranżacji mogą być wykonywane ze zróżnicowanych materiałów. Styl eklektyczny we wnętrzach akceptuje użycie drewna, skóry, tkanin, a nawet metalu. Często spotykanym rozwiązaniem jest też wykorzystanie kamienia. Poszczególne elementy można tworzyć zarówno z naturalnego marmuru czy granitu, jak i alternatywy w postaci konglomeratu kwarcowego, spieku wielkoformatowego czy kompozytu mineralno-akrylowego. Różnorodne wzory i kolory tych materiałów wykończeniowych dostępne są w Architype. Dobierając dodatki do domu, warto odrobinę poeksperymentować, aby osiągnąć zrównoważony, przyjemny dla zmysłów efekt. 

Różnorodne meble i dodatki

W aranżacjach w stylu eklektycznym dominuje niesztampowe połączenie mebli i dodatków. Główną rolę odgrywa tu wspomniane już wcześniej zestawienie tego, co nowoczesne z tym, co od lat kryje w sobie pewną historię. Dlatego właśnie dodatki oraz meble antyczne bardzo często pojawiają się we wnętrzach w tymże stylu. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć je z nieco bardziej odważnymi, nowoczesnymi akcentami. Należy jedynie pamiętać, że cały ten chaos powinien tworzyć harmonijną całość.

Styl eklektyczny w nowoczesnych wnętrzach: inspiracje od Architype

W ciągu ostatnich lat styl eklektyczny zdecydowanie zyskał na popularności wśród projektantów wnętrz. Nie ma wątpliwości, że obecnie jest on jednym z najchętniej wybieranych motywów przewodnich, jeżeli chodzi o aranżację domu czy mieszkania. Dużą zaletę stanowi fakt, że eklektyzm świetnie prezentuje się w każdym wnętrzu, dzięki czemu za pomocą poszczególnych elementów można wykreować wymarzony salon, kuchnię, łazienkę, a nawet całą przestrzeń. Jednocześnie takie wnętrze będzie miało bardzo indywidualistyczny charakter, który dobrze odzwierciedli osobowość zamieszkujących je osób.

Wnętrza utrzymane w stylu eklektycznym to najlepszy dowód na to, że nawet najbardziej zróżnicowane elementy mogą tworzyć jedną, spójną i harmonijną całość. Oto kilka inspiracji, które pomogą Wam dobrać elementy aranżacji dla Waszego domu czy mieszkania w stylu eklektycznym:


Po niezbędne materiały zapraszamy do Architype! U nas każdy znajdzie wzory i kolory dekorów, które odpowiadają jego preferencjom. Wybierz konglomerat kwarcowy, spiek wielkoformatowy oraz kompozyt mineralno-akrylowy cenionych marek i zaprojektuj na nowo wnętrze swojego domu lub mieszkania!


Inne publikacje

Wszystkie publikacje
Wszystkie publikacje

Zostać partnerem

Zostaw swoje dane lub zadzwoń:

+48 22 602 20 22

Wyślij projekt

Napisz o swoim projekcie, a my opublikujemy Twoją pracę na naszej stronie

Wyślij zapytanie

Napisz nam swoją sugestię lub życzenie

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Projekt został wysłany, skontaktujemy się z Tobą w celu uzgodnienia publikacji.

Zamknij stronę

Uwaga!

Dane formularza nie zostały wprowadzone poprawnie!

Zamknij stronę