Grubość płyty i jej zastosowania

Zalecenia

Obszary zastosowań materiałów zawsze są dyktowane ich właściwościami. Konglomerat kwarcowy, kompozyt mineralno-akrylowy i spiek wielkoformatowy mają wiele wspólnych cech, lecz parę zasadniczych różnic powoduje, że należy przykładać szczególną wagę do ich zastosowania.

Blaty robocze

Wszystkie trzy materiały to doskonały wybór na blaty kuchenne, wyspy, blaty łazienkowe, stoły jadalne czy też stoliki kawowe.

Na blaty kuchenne (szczególnie w części roboczej) zaleca się grubsze płyty: 

  • kompozyt mineralno-akrylowy i spieki wielkoformatowe: 12 mm, 
  • konglomerat kwarcowy: 20-30 mm.

Dodatkowo należy rozróżnić wizualną grubość blatu od grubości płyty. Można na przykład użyć płyty o grubości 20 mm, ale wizualnie sprawić, że blat będzie wyglądał solidniej, dzięki szerokiej krawędzi 40-60 mm.

Wewnętrzne okładziny ścienne

Konglomerat kwarcowy, kompozyt mineralno-akrylowy i spiek wielkoformatowy idealnie nadają się na okładziny ścienne wewnątrz pomieszczeń. W części mieszkalnej najczęściej stosuje się je w kuchni (wzdłuż powierzchni blatu roboczego) oraz w łazience.

W budynkach użytku publicznego spotykamy je w holach, pomieszczeniach gospodarczych bądź recepcjach. W przypadku ścian grubość płyt jest mniejsza: 

  • kompozyt mineralno-akrylowy: 6-12 mm, 
  • konglomerat kwarcowy: 13 mm, 
  • spiek wielkoformatowy: 3-5 mm z siatką wzmacniającą.

Wykończenie podłóg i schodów

Konglomerat kwarcowy i spiek wielkoformatowy to materiały odporne na obciążenia. Dlatego z powodzeniem mogą być stosowane w budynkach użytku publicznego w formie podłóg czy schodów. Często wykorzystuje się je w centrach handlowych, na dworcach kolejowych, lotniskach czy stacjach metra. 

W powierzchniach mieszkalnych, które są mniej narażone na kontakt z obuwiem o twardej podeszwie, można zastosować kompozyt mineralno-akrylowy. Jest on cieplejszy i równie niezawodny, co konglomerat czy spiek.

Tak samo, jak w przypadku okładzin ściennych, również i do wykończenia podłóg czy schodów stosuje się płyty o mniejszej grubości.

Parapety

Parapety z konglomeratu kwarcowego bądź spieku to świetne rozwiązanie. Są bardzo praktyczne, a w połączeniu z blatem roboczym lub panelem ściennym tworzą zintegrowane wnętrze.

Tutaj można zastosować dowolną grubość płyty – większość parapetów wykonuje się z tego samego materiału, z którego wykonane są wnętrza.

Elewacja budynków

Do zastosowań zewnętrznych nadają się wyłącznie spieki wielkoformatowe. Doskonale znoszą sezonowe wahania temperatury, są odporne na warunki środowiskowe i nie tracą koloru pod wpływem światła UV. Zalecana grubość to 3-6 mm z siatką wzmacniającą.

Fronty meblowe

Okładziny frontów mebli z użyciem cienkich spieków to nowatorskie rozwiązanie w projektowaniu mebli. Takie produkty wyglądają stylowo i nowocześnie. Powierzchnie ceramiczne są bardzo praktyczne: nie ulegają zarysowaniom i są łatwe w czyszczeniu.

Do tworzenia frontów stosowane są cienkie płyty o grubości 3 mm z siatką wzmacniającą.


Inne publikacje

Wszystkie publikacje
Wszystkie publikacje

Zostać partnerem

Zostaw swoje dane lub zadzwoń:

+48 22 602 20 22

Wyślij projekt

Napisz o swoim projekcie, a my opublikujemy Twoją pracę na naszej stronie

Wyślij zapytanie

Napisz nam swoją sugestię lub życzenie

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Projekt został wysłany, skontaktujemy się z Tobą w celu uzgodnienia publikacji.

Zamknij stronę

Uwaga!

Dane formularza nie zostały wprowadzone poprawnie!

Zamknij stronę