Biel w architekturze wnętrz - poznaj 5 powodów, dlaczego jest tak popularna!
Zalecenia
Wnętrza w 2024 roku nadal obfitują w neutralne barwy - biel, czerń i odcienie szarości. Tapety w kwiaty, paski i kropki, ściany we wszystkich kolorach tęczy, wzorzyste dywany, meble, których fronty kontrastowały z resztą wyposażenia - kolorowe lata 90. oraz pierwsza dekada XXI wieku nasyciły nas przepychem na długo. Obecnie króluje minimalizm, prostota i niewymuszona elegancja, której podstawą jest biel. Przyjrzyjmy się powodom, dla których jest to kolor tak chętnie wybierany przez osoby urządzające mieszkania.
1. Optyczne powiększenie przestrzeni
Wnętrzarski total look to doskonały sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia. Białe elementy odbijają najwięcej promieni słonecznych sprawiając, że światło równomiernie się rozprzestrzenia. Jednakowe wykończenie ścian, podłogi i sufitu powoduje, że granice pomiędzy nimi stają się niewidoczne. Efektem jest iluzja optyczna, dzięki której pomieszczenie wydaje nam się o wiele większe niż jest w rzeczywistości. To sposób, który jest szczególnie przydatny w przypadku niewielkich pomieszczeń.
2. Uniwersalne wykorzystanie
Urządzając mieszkanie, warto zwrócić uwagę na aspekt uniwersalności. Jest to szczególnie istotne w przypadku tych elementów wystroju, które wymieniamy raczej rzadko, np. podłóg, okładzin ściennych, blatów i wysp kuchennych czy umywalek i blatów łazienkowych. Biel jest kolorem, który zdecydowanie spełnia to kryterium - jasne wykończenie wymienionych elementów jest ponadczasowe, niezależnie od tego, czy urządzasz kuchnię w stylu skandynawskim, glamour, czy też po kilku latach chcesz przearanżować wnętrze na styl rustykalny. Wybór odpowiednich kolorów kluczowych części domu pozwoli na uniknięcie większych remontów na dłuższy czas - zmiana stylu opierać się będzie co najwyżej o nowe dodatki, wymianę mniejszych mebli czy sprzętu.
3. Doskonała baza dla wszelkich dodatków
Biel jest idealnym tłem dla rozmaitych akcesoriów. Dzięki temu z łatwością możemy zmieniać wystrój wnętrza, dopasowywać je do pór roku czy aktualnych świąt. Jasnym, neutralnym ścianom niestraszne będą kolorowe zdjęcia z wakacji, delikatne makramy, tęczowe lampki, plakaty czy obrazy ulubionego artysty. Białe blaty i wyspy kuchenne będą doskonale komponować się z popularnymi obecnie, kolorowymi sprzętami AGD, organizerami na przyprawy czy świeżymi, wiosennymi kwiatami. Niezależnie od tego, jakich sprzętów, dodatków czy akcesoriów potrzebujesz w swoim mieszkaniu, warto już na etapie projektowania wystroju zadbać o estetykę na wypadek ewentualnych zmian w przyszłości. I zostawić sobie przestrzeń na eksperymenty!
4. Podkreślenie innych kolorów i materiałów
Biel doskonale komponuje się z innymi kolorami, podkreślając ich intensywność i głębię. Z uwagi na neutralność tej barwy, zestawianie jej z innymi jest proste - sprawdzi się zarówno w połączeniu z intensywnymi, żywymi kolorami, jak i innymi delikatnymi wykończeniami, np. szarościami, jasnymi beżami czy écru.
Nie inaczej jest z innymi materiałami, które wykorzystujemy w architekturze. Biel zestawiona z drewnem to gwarancja klasycznego, eleganckiego, ponadczasowego wnętrza. Rozmaite kombinacje białych elementów i stali lub szkła pozwolą na powiew nowoczesności. Warto eksperymentować, a biel jest do tego idealnym płótnem!
5. Czystość i harmonia
Białe wnętrza kojarzą się ze spokojem, wyciszeniem i relaksem. Nie rozpraszają, pomagają w skupieniu się, dzięki czemu są świetnym wyborem w przypadku pomieszczeń do pracy. Sprawiają wrażenie wizualnej czystości, dzięki czemu są tak częstym wyborem wśród osób urządzających kuchnie i łazienki - wnętrza, w których szczególnie istotna jest higiena. Wrażenie czystości zwykle idzie w parze z realnym porządkiem - białe wnętrza motywują do regularnego sprzątania jak żadne inne. Wybierając materiał blatu kuchennego lub łazienkowego, podłogi czy frontów mebli warto zwrócić uwagę na jego strukturę i specyfikację. Odporność na zanieczyszczenia, wilgoć, substancje chemiczne, gładka struktura pozbawiona mikropęknięć i porów - to tylko kilka przykładów właściwości, które powinny posiadać materiały w jasnych barwach. Wszystkie kryteria spełniają dostępne w naszej ofercie płyty konglomeratu kwarcowego, spieku wielkoformatowego i kompozytu mineralno-akrylowego, dzięki czemu są idealnym wyborem dla miłośników jasnych wnętrz. Przejdź tutaj, aby sprawdzić szczegóły właściwości naszych materiałów!
Biel jest idealnym wyborem w architekturze wnętrz. Jej wszechstronność pozwala na stworzenie harmonijnej, estetycznej i jednocześnie funkcjonalnej przestrzeni. Warto wykorzystać jej potencjał w urządzaniu mieszkania i mieć pewność, że będzie ono stylowe i z klasą przez wiele lat, niezależnie od szybko zmieniających się trendów.
Jak wykorzystać biel w mieszkaniu?
Możliwości jest mnóstwo! Począwszy od białych farb, płytek, przez meble i sprzęty, aż po akcesoria i dodatki. Kilkakrotnie wspomnieliśmy o tym, że warto wykorzystać biel do kluczowych, niezbyt często wymienianych elementów, takich jak ściany, podłogi, blaty i wyspy kuchenne, blaty łazienkowe, zlewy, umywalki czy fronty mebli. Elementy te muszą więc być trwałe, wytrzymałe, odporne na zanieczyszczenia i wilgoć oraz łatwe w pielęgnacji. Świetnym materiałem na ich realizację jest konglomerat kwarcowy, spiek wielkoformatowy i kompozyt mineralno-akrylowy z oferty Architype. Dysponujemy paletą ponad 90 pięknych dekorów w rozmaitych odcieniach bieli, o różnorodnych wykończeniach. Poznaj najpopularniejsze!