5 błędów w urządzaniu łazienki

Zalecenia

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Powinna więc łączyć w sobie funkcjonalność i estetykę. Dobrze urządzona łazienka nie tylko ułatwia codzienne życie i poprawia komfort użytkowników, ale także podnosi wartość nieruchomości. Niestety, błędy popełnione na etapie projektowania tego pomieszczenia mogą prowadzić do licznych problemów, które negatywnie wpływają na wygodę, trwałość i bezpieczeństwo wyposażenia łazienki. Jakie błędy są najczęstsze?

Brak odpowiedniego planowania przestrzeni

Wiele osób koncentruje się na estetyce, zapominając o tym, że łazienka powinna nie tylko dobrze wyglądać, ale także być funkcjonalna. Skutkiem jest niewygodny układ, który może utrudnić codzienne korzystanie z łazienki. Problemy ze swobodnym poruszaniem się, niewłaściwe umiejscowienie urządzeń sanitarnych czy ograniczony dostęp do niektórych elementów wyposażenia to tylko niektóre z efektów braku odpowiedniego planowania. Warto pamiętać, że pod prysznicem musimy od czasu do czasu oczyścić liście roślin doniczkowych,  wykąpać psa po długim spacerze w listopadowy, deszczowy wieczór, a konieczność wymiany zepsutej pralki nie powinna być ograniczona umywalką, wanną czy innym elementem, którego nie da się usunąć bez jego uszkadzania.

Niewłaściwe oświetlenie

Oświetlenie jest kluczowym elementem każdej łazienki, jednak często zaniedbywanym. Zbyt słabe lub źle rozmieszczone światło może utrudniać wykonywanie codziennych czynności czy zabiegów higienicznych. Zastosowanie wyłącznie mocnego oświetlenia zaś może przeszkadzać, gdy chcemy zrelaksować się po ciężkim dniu w wieczornej kąpieli. Warto więc zastosować zróżnicowane źródła światła - główne, punktowe i dekoracyjne i rozmieścić je w pomieszczeniu w przemyślany sposób.

Niedopasowanie materiałów do warunków

Łazienka to pomieszczenie, w którym panują specyficzne warunki. Materiały, z których wykonane są elementy wyposażenia narażone są na wilgoć, wysokie temperatury i zabrudzenia, np. kosmetykami o trudno zmywalnych formułach. To sprawia, że muszą być odporne na te czynniki, aby przetrwać trudniejsze warunki przez wiele lat w nienaruszonym stanie. Brak odpowiedniego doboru materiałów może prowadzić do szybszego zużycia i niszczenia elementów łazienki, a nawet problemów z pleśnią. Do wykonania blatów łazienkowych, okładzin ściennych, podłóg czy obudów wanien warto wykorzystać konglomerat kwarcowy, spiek wielkoformatowy lub kompozyt mineralno-akrylowy. Są to materiały, które charakteryzują się wysoką trwałością, odpornością na wilgoć, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo posiadają gładką strukturę pozbawioną porów i mikropęknięć, dzięki której drobnoustroje chorobotwórcze nie mają możliwości wnikania w głąb i rozwoju. 

Warto wybrać takie wzory i kolory materiałów, na których nie będzie widać ewentualnych zanieczyszczeń, zachlapań czy włosów. Świetnie sprawdzają się dekory w kolorach beżu lub szarości, z delikatnymi, nieregularnymi wzorami - nie tylko pięknie wyglądają, ale także doskonale maskują to, co nie powinno rzucać się w oczy. 


Sprawdź wszystkie dekory tutaj.

Brak wystarczającej ilości miejsca do przechowywania

Wbrew pozorom, przestrzeń do przechowywania w łazience jest bardzo przydatna, jeśli cenimy minimalizm, ład i porządek. Kosmetyki, środki czystości czy artykuły higieniczne zwykle nie wyglądają estetycznie na blatach czy otwartych regałach. Brak możliwości przechowania ich w miejscu docelowego użytku nie jest wygodny - tego typu produkty warto mieć zawsze pod ręką. Umiejętne wykorzystanie miejsca nad i pod umywalką, nad wanną czy w rogach pomieszczenia pozwala na optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. 

Pominięcie kwestii ergonomii

Brak uwzględnienia ergonomii w projekcie łazienki może prowadzić do dyskomfortu podczas korzystania z pomieszczenia. Bardzo istotne jest zapewnienie wygodnych wysokości umywalek, toalet i innych elementów wyposażenia, a także uwzględnienie potrzeb wszystkich użytkowników łazienki, zwłaszcza jeśli będą z niej korzystać osoby z niepełnosprawnościami lub ograniczoną mobilnością, dzieci czy seniorzy. Brak dostosowania łazienki do ich potrzeb może być nie tylko niewygodny, ale w niektórych przypadkach nawet niebezpieczny. 

Urządzanie łazienki to zadanie wymagające staranności i uwagi, ponieważ każde niedopatrzenie może prowadzić do problemów zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych. Istotne jest, aby już na etapie planowania przemyśleć każdy detal, uwzględniając potrzeby wszystkich użytkowników. Wybór odpowiednich materiałów, właściwe rozmieszczenie oświetlenia, dbałość o ergonomię oraz zadbanie o miejsce do przechowywania to kluczowe elementy, na które należy zwrócić uwagę. 

Z uwagi na ryzyko błędów, które można popełnić, warto rozważyć konsultację swoich pomysłów z profesjonalistą lub powierzenie mu opracowania kompletnego projektu. Współpraca z projektantem pomoże uniknąć kosztownych pomyłek i będzie inwestycją przynoszącą korzyści przez wiele lat, poprawiając jakość życia domowników.


Inne publikacje

Wszystkie publikacje
Wszystkie publikacje

Zostać partnerem

Zostaw swoje dane lub zadzwoń:

+48 22 602 20 22

Wyślij projekt

Napisz o swoim projekcie, a my opublikujemy Twoją pracę na naszej stronie

Wyślij zapytanie

Napisz nam swoją sugestię lub życzenie

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Projekt został wysłany, skontaktujemy się z Tobą w celu uzgodnienia publikacji.

Zamknij stronę

Uwaga!

Dane formularza nie zostały wprowadzone poprawnie!

Zamknij stronę