Wyspa kuchenna - praktyczny element w nowoczesnej kuchni

Zalecenia

Pierwowzór wyspy kuchennej powstał już setki lat temu, w czasach, gdy kuchnia nie była sercem domu, a znajdowała się na uboczu. Było to pomieszczenie przeznaczone dla służby kuchennej, która własne posiłki spożywała przy specjalnie wydzielonym miejscu. Za mebel, który zapoczątkował wyspy kuchenne, można uznać także zwykły, wolnostojący stół. Przemiany kulturowe, zmiany stylu życia, a co za tym idzie, urządzania mieszkań czy wreszcie nowoczesne materiały i technologie - te czynniki sprawiły, że współcześnie często nie wyobrażamy sobie kuchni bez tego elementu.

Wyspa kuchenna - co to jest i do czego służy?

Obecnie wyspę kuchenną możemy określić jako wolnostojący element wyposażenia, często wyposażony w blat roboczy, zlew, płytę grzewczą i inne urządzenia. Może być wykorzystywana m.in. do przygotowywania posiłków, przechowywania czy nawet spędzania czasu (często część wyspy kuchennej zostaje zaaranżowana jako stół).

Element ten jest niezwykle popularny - pokochali go zarówno projektanci wnętrz, jak i osoby urządzające własne mieszkania. Oto główne powody, dla których wyspa kuchenna jest tak często wybieranym rozwiązaniem:

  • Dodatkowa przestrzeń robocza - jest to szczególnie przydatne w kuchniach o ograniczonej przestrzeni. Wyspa kuchenna to dodatkowy blat, na którym możemy kroić, gotować, przygotowywać posiłki czy rozpakowywać zakupy. Umożliwia ona także pracę w kuchni kilku osobom jednocześnie. Wyposażenie jej w zlew czy płytę grzewczą zwalnia przestrzeń na blacie przy ścianie, którą można wykorzystać do postawienia robota kuchennego, tostera czy ekspresu do kawy 
  • Przechowywanie - wyspa kuchenna bardzo często wyposażona jest w liczne szafki, półki i szuflady, dające mnóstwo dodatkowej przestrzeni do przechowywania naczyń, przyborów kuchennych, produktów spożywczych i innych potrzebnych rzeczy, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać porządek.
  • Miejsce do spędzania czasu z bliskimi - kto z nas nie pamięta rozmów z babcią przy herbatce w kuchni? Nie bez powodu także mówi się, że najlepsza część imprezy i filozoficzne rozmowy o życiu zawsze toczą się właśnie tam! Coraz częściej kuchnia nie jest osobnym pomieszczeniem, a częścią salonu - wyspę kuchenną zwykle wykorzystuje się jako granicę pomiędzy nimi, która pozwala na wspólne gotowanie, spożywanie posiłków lub po prostu swobodną rozmowę z osobami przebywającymi w salonie. Element ten może być także świetnym miejscem na umiejscowienie drinków i przekąsek podczas spotkań i imprez. 
  • Estetyka - wyspa kuchenna to ważny element aranżacji wnętrza, nadający mu charakteru. Mnogość rozwiązań architektonicznych, które można wdrożyć, pozwala na tworzenie stylowych, eleganckich i nowoczesnych wnętrz. Wyspa to także świetne miejsce na ciekawe, funkcjonalne dodatki, takie jak świeże kwiaty, przyprawniki lub kosz z owocami.

Współczesne wyspy kuchenne są często miejscem na nowoczesne udogodnienia i designerskie pomysły, m.in. wbudowane gniazdka elektryczne i stacje ładujące, eleganckie lodówki na napoje i alkohole, inteligentne systemy oświetlenia i audio lub nawet wygodne siedziska.

Z jakich materiałów tworzy się wyspy kuchenne?

Wyspy kuchenne, z uwagi na intensywne użytkowanie, muszą być wykonane z wysokojakościowych, trwałych, odpornych na uszkodzenia materiałów. Z uwagi na fakt, że wyspy służą do przygotowywania posiłków, mają kontakt z żywnością, zatem komponenty muszą spełniać szereg rygorystycznych wymogów dotyczących bezpieczeństwa i higieny. To także obszar szczególnie narażony na wilgoć, wysokie temperatury i zabrudzenia. Warto więc wybrać materiały, które będą odporne na wymienione czynniki, a także łatwe w konserwacji i utrzymaniu w czystości. Świetnym wyborem będą zamienniki kamienia naturalnego, takie jak konglomerat kwarcowy, spiek wielkoformatowy czy kompozyt mineralno-akrylowy, które spełniają wszystkie opisane wymogi. W Architype dostępne są one w ponad dwustu modnych dekorach, dzięki czemu do każdego projektu można dobrać idealny wzór. 

Rozważasz wyspę kuchenną w swoim mieszkaniu? Przejrzyj katalog dostępnych dekorów i znajdź opcję idealną! 

Wyspa kuchenna to bez wątpienia element, który znacznie zwiększy funkcjonalność pomieszczenia. Wiele zalet, mnóstwo możliwości - jesteśmy przekonani, że zagościły w mieszkaniach na dobre i przez długi czas tak pozostanie!


Inne publikacje

Wszystkie publikacje
Wszystkie publikacje

Zostać partnerem

Zostaw swoje dane lub zadzwoń:

+48 22 602 20 22

Wyślij projekt

Napisz o swoim projekcie, a my opublikujemy Twoją pracę na naszej stronie

Wyślij zapytanie

Napisz nam swoją sugestię lub życzenie

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Projekt został wysłany, skontaktujemy się z Tobą w celu uzgodnienia publikacji.

Zamknij stronę

Uwaga!

Dane formularza nie zostały wprowadzone poprawnie!

Zamknij stronę