Na czym polega termoformowanie kompozytu mineralno-akrylowego GRANDEX?

Zalecenia

Marzysz o blacie do kuchni ze sztucznego kamienia, który będzie wyróżniał się na tle standardowych produktów? A może projekt Twojej łazienki zakłada obecność umywalki o nietypowym kształcie? Do wymagających powierzchni najlepiej nadaje się kompozyt mineralno-akrylowy GRANDEX, którego główną cechą charakterystyczną jest plastyczność. Dzięki możliwości termoformowania materiał ten może przybierać nawet najbardziej niespotykane formy i kształty! Przyjrzyjmy się zatem, na czym polega proces termoformowania kamienia akrylowego!

GRANDEX: materiał do powierzchni o nietypowym kształcie. Poznaj jego właściwości!

Wybór odpowiedniego materiału do kuchni czy łazienki to wbrew pozorom wcale nie taka prosta sprawa. Komplikuje się ona jeszcze bardziej, gdy nasza wizja odbiega od standardowych rozwiązań. Nietypowa umywalka, zaokrąglony blat, zlewozmywak będący częścią powierzchni roboczej w kuchni to tylko nieliczne z pomysłów, jakie mogą zrodzić się w głowach osób planujących remont. W takiej sytuacji warto rozważyć użycie kamienia akrylowego.

Kompozyt mineralno-akrylowy GRANDEX to tworzywo ze sztucznego kamienia, które powstaje z połączenia naturalnych minerałów z żywicą akrylową. To materiał, który bezpiecznie można stosować zarówno w kuchni, jak i łazience. Dla projektantów i wykonawców wnętrz jest on niezwykle atrakcyjny ze względu na liczne właściwości, takie jak:

  • jednolita struktura wolna od porów i mikropęknięć,
  • powierzchnia odporna na wilgoć, plamy i zabrudzenia,
  • łatwość utrzymania powierzchni w higienicznej czystości,
  • odporność na zużycie i uszkodzenia mechaniczne,
  • możliwość bezszwowego łączenia więcej niż jednej płyty (niewidoczne spoiwa),
  • łatwość renowacji.
  • różnorodna gama kolorów i wzorów.

Powyższe cechy sprawiają, że produkty wykonane z kompozytu mineralno-akrylowego dobrze nadają się do powierzchni użytkowanych z dużą częstotliwością oraz do pomieszczeń, które mają bezpośredni kontakt z wodą lub żywnością. W przypadku kamienia akrylowego GRANDEX najważniejsze jest jednak to, że dzięki obecności żywicy akrylowej należy on do materiałów bardzo plastycznych. Jak to wykorzystać?

Termoformowanie kompozytu mineralno-akrylowego GRANDEX. Na czym to polega?

Kompozyt mineralno-akrylowy GRANDEX to materiał, który może podlegać termoformowaniu. Jest to proces, który polega na przekształcaniu płaskich płyt materiału w produkty o trójwymiarowym kształcie. To metoda bardzo chętnie wykorzystywana podczas projektowania i wykańczania wnętrz łazienkowych i kuchennych, gdzie liczy się zarówno funkcjonalność, jak i estetyka.

Możliwość termoformowania kompozytu mineralno-akrylowego GRANDEX wykorzystuje się do produkcji m.in. blatów kuchennych i łazienkowych, umywalek, zlewozmywaków, zlewów, wanien oraz innych elementów dekoracyjnych do łazienek i kuchni. Proces ten umożliwia bowiem dostosowanie materiału bezpośrednio do wymagań projektu. Jak przebiega termoformowanie kompozytu mineralno-akrylowego? Przyjrzyjmy się temu krok po kroku!

1. Przygotowanie materiału

Cały proces termoformowania kompozytu mineralno-akrylowego należy rozpocząć od fazy przygotowawczej, czyli wykonania pomiarów oraz projektu, który uwzględni wszelkie kąty, promienie i krzywizny, niezbędne do otrzymania produktu końcowego. Następnie należy przygotować arkusz ze sztucznego kamienia, który będzie podlegał obróbce.

2. Podgrzewanie materiału

Mając materiał, można przystąpić do jego podgrzewania. Aby móc uformować płyty w pożądany kształt, należy podgrzać kompozyt mineralno-akrylowy do temperatury 150-170 °C, kiedy to staje się on plastyczny i łatwy w obróbce. 

3. Formowanie płyty

Formowanie płyt kompozytu mineralno-akrylowego to najważniejszy moment w całym procesie termoformowania. Na tym etapie można nadać kamieniowi akrylowemu dowolnego kształtu, który nawet na końcowym etapie nie utraci swoich właściwości. To właśnie tutaj umywalka, blat, zlew czy zlewozmywak nabierają nietypowego charakteru.

4. Chłodzenie i utwardzanie

Aby produkt nie utracił nadanej mu formy, koniecznie jest jego odpowiednie schłodzenie i utwardzenie.

5. Obróbka końcowa

Ostatnim etapem procesu termoformowania jest obróbka końcowa. W przypadku produktów z kilku komponentów koniecznie jest sklejenie ich w jedną całość za pomocą specjalistycznego kleju i zacisków. Blaty akrylowe są dodatkowo wzmacniane poprzez konstrukcję ze sklejki lub płyty wiórowej. Aby uzyskać pożądany efekt, konieczne jest także nadanie krawędziom odpowiedniego kształtu za pomocą frezarki oraz szlifowanie czy polerowanie powierzchni ze sztucznego kamienia.

6. Kontrola jakości

Finalny produkt zawsze należy odpowiednio skontrolować pod względem jakości, aby upewnić się, że spełnia on wszystkie standardy i wymagania dotyczące jakości i wytrzymałości.

Co można wykonać z kompozytu mineralno-akrylowego?

Termoformowanie kompozytu mineralno-akrylowego GRANDEX to niezwykle przydatna cecha, która umożliwia tworzenie produktów o różnych kształtach, które są atrakcyjnym rozwiązaniem w projektach związanych z wykończeniem wnętrz. Dzięki swojej trwałości i łatwości w obróbce kompozyt mineralno-akrylowy jest popularnym materiałem stosowanym w tworzeniu takich produktów jak blaty, zlewozmywaki, zlewy, umywalki, brodziki czy wanny. Idealnie nadaje się także do tworzenia dodatków ze sztucznego kamienia do kuchni i łazienek. 

Poznaj markę GRANDEX od Architype!

GRANDEX to światowa marka specjalizująca się w tworzeniu kompozytu mineralno-akrylowego, który z powodzeniem wykorzystuje się w kuchni i łazience. To plastyczny materiał o bezszwowych łączeniach, z którego można tworzyć wyroby o najbardziej nietypowych kształtach. Kamień akrylowy charakteryzuje się doskonałymi właściwościami, a jednocześnie dostępny jest w bardzo atrakcyjnej cenie.

W Architype znajdziesz kompozyt mineralno-akrylowy GRANDEX w wielu różnorodnych kolekcjach. Różnorodność barw i wzorów pozwala z łatwością dobrać odpowiedni dekor do konkretnego projektu. Przetestuj jeden z ponad 90 dekorów i odmień swoje wnętrze! 


Inne publikacje

Wszystkie publikacje
Wszystkie publikacje

Zostać partnerem

Zostaw swoje dane lub zadzwoń:

+48 22 602 20 22

Wyślij projekt

Napisz o swoim projekcie, a my opublikujemy Twoją pracę na naszej stronie

Wyślij zapytanie

Napisz nam swoją sugestię lub życzenie

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Projekt został wysłany, skontaktujemy się z Tobą w celu uzgodnienia publikacji.

Zamknij stronę

Uwaga!

Dane formularza nie zostały wprowadzone poprawnie!

Zamknij stronę