Minimalizm, biel i drewno — czyli kuchnia w stylu skandynawskim

Zalecenia

Harmonijny, funkcjonalny, a jednocześnie prosty i minimalistyczny. Styl skandynawski to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej uniwersalnych stylów, jeżeli chodzi o wystrój nowoczesnych wnętrz. W tym artykule przyjrzymy się, jak prezentuje się on w jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu — czyli kuchni.

Styl skandynawski, czyli jaki?

Styl skandynawski nazywany jest także stylem północnym lub scandi. To dlatego, że swoimi cechami nawiązuje do kultury i tradycji krajów skandynawskich, takich jak Dania, Szwecja, Norwegia, Finlandia czy Islandia. Szacuje się, że pierwsze użycia tego stylu w aranżacji wnętrz przypadają już na połowę XX wieku. Dynamiczny rozwój rozpoczął się jednak po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to kraje skandynawskie dążyły do odbudowy, stawiając przede wszystkim na tworzenie prostych, funkcjonalnych przestrzeni. To właśnie dlatego minimalizm stał się jedną z głównych cech charakterystycznych dla aranżacji w stylu skandynawskim.

Zasadniczo styl dominujący we wnętrzach domów i mieszkań w krajach skandynawskich wyróżnia się surowością oraz niepowtarzalnym klimatem. Wszystko za sprawą długich, mroźnych zim, z którymi ta część świata jest nierozerwalnie kojarzona. Ma to swoje odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz, gdyż mieszkańcy Skandynawii chętnie stosują w swoich domach jasne barwy czy naturalne materiały.

Ich przestrzenie wypełnione są także światłem — zarówno sztucznym, jak i naturalnym — które nadaje całości przytulnego charakteru. Silne przywiązanie do natury, z którego słynie ten rejon, również znajduje odzwierciedlenie w skandynawskich wnętrzach. Użycie takich materiałów, jak drewno czy kamień pozwala przenieść do wnętrza to, co znajduje się na zewnątrz. Dużo uwagi poświęca się także roślinom, które dodają zieleni i świeżości.

Ważnym elementem stylu skandynawskiego jest też stosowanie wyłącznie funkcjonalnych rozwiązań, które są proste i użyteczne. Wielu Skandynawom zależy też, aby wyposażenie ich domu było przyjazne nie tylko dla użytkownika, ale i środowiska.

Czym charakteryzuje się kuchnia w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski jest na tyle uniwersalny, że swobodnie można tworzyć z niego aranżacje praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu lub mieszkaniu. Połączenie piękna i funkcjonalności sprawia, że coraz więcej osób postanawia zaprosić skandynawski design do swojej kuchni. Jakimi elementami charakteryzuje się kuchnia w stylu skandynawskim?

Najważniejszy jest minimalizm

Kuchnie w stylu skandynawskim są znane z minimalistycznego podejścia do designu. Otwarta, pełna światła przestrzeń, wypełniona jest jasnymi detalami i meblami o prostych kształtach. Tutaj nie ma zbędnych elementów. Wszystko jest praktyczne i dobrze przemyślane, aby mogło jak najlepiej służyć domownikom. Dzięki temu z wnętrza płynie spokój, a użytkowanie przestrzeni jest w pełni komfortowe. 

Biel i jasne odcienie

Aranżacja kuchni skandynawskiej obfituje w jasne, pastelowe kolory i materiały. Dominują w niej biele, beże, brązy i szarości, które tworzą we wnętrzu charakterystyczną atmosferę. W tym stylu każdy element jest ze sobą ściśle powiązany pod względem kolorystyki — biała ściana idealnie współgra z jasnymi frontami mebli kuchennych, których design dodatkowo podkreśla blat kuchenny z jasnego kamienia. Kuchnia w stylu skandynawskim powinna być dopracowana w każdym szczególe, aby jak najlepiej oddać piękno tego północnego akcentu wnętrzarskiego.

Kamień, drewno i natura

Kuchnie w stylu skandynawskim tworzone są z poszanowaniem naturalnych materiałów. Wszelkie dodatki i elementy aranżacji kuchennych powstają z materiałów nawiązujących do natury — czyli kamienia i drewna. Można więc urozmaicić przestrzeń poprzez zastosowanie blatów, wysp lub stołów kuchennych z blatem kamiennym (np. z konglomeratu kwarcowego lub spieku wielkoformatowego), drewnianych podłóg lub dodatków z wikliny czy rattanu. Przytulny charakter wnętrza podkreśli także zieleń roślin.

Oświetlenie ocieplające przestrzeń

Kuchnia w stylu skandynawskim to przytulne i komfortowe pomieszczenie, które sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu. Aranżacja kuchni musi więc uwzględniać oświetlenie — zarówno sztuczne, jak i naturalne. Przestrzeń kuchenna powinna więc być ulokowana w miejscu z dostępem do okien, do którego dociera dużo światła z zewnątrz. Oprócz tego warto urozmaicić ją licznymi lampami (sufitowymi, kinkietami czy światełkami LED), które pomogą rozjaśnić wnętrze. Aby zachować odpowiedni design, lampy w kuchni w stylu skandynawskim mogą być białe, drewniane lub wykorzystywać motyw liny.

Funkcjonalność dla każdego

Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim powinna stawiać przede wszystkim na komfort, wygodę i funkcjonalność. To przestrzeń tworzona z myślą o domownikach, dlatego musi ona zawierać wyłącznie elementy i dodatki niezbędne do codziennego funkcjonowania. Skandynawskie pomieszczenia słyną też z optymalnego wykorzystania przestrzeni, dlatego warto zadbać o łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych przedmiotów.

Biel w skandynawskim stylu. Które dekory kamieni od Architype wybrać?

Kuchnia w stylu skandynawskim — poznaj nasze inspiracje!


Inne publikacje

Wszystkie publikacje
Wszystkie publikacje

Zostać partnerem

Zostaw swoje dane lub zadzwoń:

+48 22 602 20 22

Wyślij projekt

Napisz o swoim projekcie, a my opublikujemy Twoją pracę na naszej stronie

Wyślij zapytanie

Napisz nam swoją sugestię lub życzenie

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Projekt został wysłany, skontaktujemy się z Tobą w celu uzgodnienia publikacji.

Zamknij stronę

Uwaga!

Dane formularza nie zostały wprowadzone poprawnie!

Zamknij stronę