Montaż blatów: najważniejsze etapy
Zalecenia
Blat to serce każdej kuchni. Jego montaż może przysporzyć jednak nieco kłopotu. Jak poprawnie zamontować blat kuchenny? Sprawdźmy!
Montaż blatu – etapy
Pierwszą zasadą poprawnego montażu blatu jest zwrócenie się do profesjonalistów.
- Wyroby muszą być transportowane bardzo ostrożnie, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia powierzchni.
- Blat musi być przenoszony przez więcej niż jedną osobę, aby prawidłowo rozdzielić jego ciężar.
- Nie wolno zaniedbywać dokonywania pomiarów. Blat musi być dokładnie dopasowany, różnica nawet 2-3 mm może bowiem przyczynić się do powstania nierówności.
- Nierzadko zdarza się, że nieprofesjonalni instalatorzy nie uszczelniają całkowicie łączeń, co może prowadzić do szybkiego niszczenia krawędzi, spoin i wycięć.
- Należy pamiętać, że mebli nie wolno przemieszczać od chwili dokonania pomiaru do chwili montażu blatu. Często zdarza się, że w oczekiwaniu na blat, klient ulega pokusie wprowadzenia zmian w ustawieniu mebli. Nawet niewielka różnica wystarczy, by potrzebne były nowe pomiary, a co za tym idzie – nowy blat.
O czym należy pamiętać, podczas montażu blatu kuchennego?
- Przed rozpoczęciem montażu blatu należy upewnić się, że pomieszczenie nie będzie poddawane dalszym remontom lub zasadniczym zmianom. Zaleca się, aby podłoga była już wykończona. Należy usunąć także wszelkie pozostałości budowlane i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, które mogą utrudniać swobodne poruszanie się.
- Blat można zamontować dopiero wtedy, gdy zestaw kuchenny, a przynajmniej jego dolny poziom, jest ukończony.
- Podczas przygotowania należy uwzględnić położenie panelu ściennego. W niektórych przypadkach konieczne może być dopasowanie ściany do blatu roboczego. Ściana musi być równa, bez jakichkolwiek występów i załamań, tylko wtedy poszczególne elementy będą do siebie pasować.
- W przypadku blatu o dużej wadze (np. z konglomeratu kwarcowego) koniecznie jest zamontowanie dodatkowych podpórek – po jednej na każde 80 cm blatu.