Jak wybrać kolor zlewozmywaka do swojej kuchni?

Zalecenia

Wybór koloru zlewozmywaka to decyzja, która wpływa nie tylko na estetykę kuchni, ale również na praktyczność i łatwość utrzymania czystości. Niektóre kolory lepiej maskują ewentualne zacieki, osad z kamienia i inne zabrudzenia, co może znacząco ułatwić codzienne użytkowanie. Jakie warto rozważyć?

Zlewozmywaki beżowe i szare - są doskonałym wyborem, jeśli zależy Ci na zminimalizowaniu widoczności zacieków i osadów z kamienia. Neutralne kolory doskonale maskują drobne zabrudzenia i są łatwe w utrzymaniu czystości.

Zlewozmywaki w ciemnych kolorach (np. ciemnoszare, grafitowe, czarne) wyglądają niezwykle elegancko i nowocześnie. Warto wybierać modele o matowym wykończeniu, ponieważ lepiej ukrywają potencjalne niedoskonałości.

Zlewozmywaki w jasnych kolorach świetnie sprawdzają się w domach z twardą wodą, mającą tendencję do tworzenia zacieków. Jaśniejsze odcienie dobrze maskują ewentualne osady, są też zwykle najbardziej uniwersalne w dopasowaniu do pozostałych elementów wyposażenia kuchni. 

Zlewozmywaki w naturalnych kolorach, takich jak piaskowy lub jasnobrązowy, są doskonałym wyborem do kuchni w stylu nowoczesnym, boho czy skandynawskim. Takie barwy nie tylko dobrze ukryją pozostałości po wodzie, ale także są obecnie bardzo modne. 

Bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem jest wybór zlewozmywaka wykonanego z materiału o delikatnym wzorze. Taki element staje się oryginalnym dodatkiem do kuchennego wystroju, a żeby dostrzec ewentualne niedoskonałości, trzeba się bardzo dobrze przyjrzeć.

O to jednak, aby wszelkich plam czy zacieków było jak najmniej, warto zadbać już na etapie wyboru materiału. Klejone zlewozmywaki Architype, wykonane z konglomeratu kwarcowego, kompozytu mineralno-akrylowego czy spieku wielkoformatowego są odporne na plamy, wilgoć, tłuszcz czy przebarwienia. Wysoka jakość materiałów zapewnia odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale także gwarantuje najwyższy poziom higieny - powierzchnia płyt jest gładka, pozbawiona porów i mikropęknięć, dzięki czemu drobnoustroje chorobotwórcze nie mają możliwości wnikania w głąb i rozwoju. 

Poznaj dekory, które wybierają nasi klienci! 

Gdzie najlepiej umieścić zlew?

Kolor i wykończenie zlewozmywaka to nie jedyne kryteria, które warto wziąć pod uwagę. Nie mniej ważną kwestią jest jego odpowiednie umiejscowienie w kuchni, kluczowe dla zapewnienia wygody prac kuchennych. Istnieje kilka zasad i wskazówek, które warto wziąć pod uwagę:

Trójkąt roboczy

Podstawową zasadą przy projektowaniu kuchni jest tzw. trójkąt roboczy, który obejmuje trzy główne strefy pracy: zlew, kuchenkę i lodówkę. Te trzy elementy powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby tworzyły trójkąt, zapewniający łatwy dostęp do wszystkich stref pracy.

Odległość od zmywarki

Umieszczenie zlewozmywaka w pobliżu zmywarki jest bardzo praktyczne - pozwala na szybkie i wygodne przenoszenie brudnych naczyń ze zlewu do zmywarki i minimalizuje ryzyko zabrudzenia podłogi.

Odpowiednia wysokość

Zlew powinien być zamontowany na odpowiedniej wysokości, aby zapewnić komfort użytkowania. Standardowa wysokość blatu kuchennego to około 85-90 cm od podłogi, jednak warto dostosować ją do wzrostu użytkowników kuchni. Zlew umieszczony na odpowiedniej wysokości zapobiega bólom pleców i zmniejsza zmęczenie podczas dłuższego korzystania.

Bliskość miejsca do przechowywania

Szafki na naczynia, sztućce oraz podstawowe akcesoria kuchenne powinny znajdować się w zasięgu ręki, co ułatwi codzienne korzystanie ze zlewozmywaka. Dodatkowo, bliskość kosza na śmieci lub systemu segregacji odpadów jest również istotna, aby sprawnie można było pozbywać się resztek jedzenia przed myciem naczyń.

Odpowiednia odległość od problematycznych elementów

Istnieją miejsca, od których zlewozmywak powinna dzielić odpowiednia odległość. Są to m.in. kuchenka (aby uniknąć zachlapania wodą gotujących się potraw), okna (ryzyko licznych zabrudzeń i uniemożliwienie swobodnego otwarcia okna przez kran), nisko zawieszona szafka/regał (warto wziąć pod uwagę fakt, że czasem musimy umyć duży garnek, patelnię czy większą miskę) i okolice ścian (zmniejszenie swobody ruchów i wygody).

Powyższe wskazówki pozwolą Ci dobrać zlewozmywak, który będzie pomocą w codziennych czynnościach, a nie kolejnym, uciążliwym w pielęgnacji elementem. Poznaj cechy charakterystyczne poszczególnych materiałów Architype i wybierz opcję, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania. 


Zobacz także: Zlewozmywak - rodzaje oraz materiał, z którego powinien być wykonany


Inne publikacje

Wszystkie publikacje
Wszystkie publikacje

Zostać partnerem

Zostaw swoje dane lub zadzwoń:

+48 22 602 20 22

Wyślij projekt

Napisz o swoim projekcie, a my opublikujemy Twoją pracę na naszej stronie

Wyślij zapytanie

Napisz nam swoją sugestię lub życzenie

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Zgłoszenie zostało wysłane, skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.

Zamknij stronę

Dziękujemy!

Projekt został wysłany, skontaktujemy się z Tobą w celu uzgodnienia publikacji.

Zamknij stronę

Uwaga!

Dane formularza nie zostały wprowadzone poprawnie!

Zamknij stronę